KRIR pisze do MSWiA i resortu finansów. Domaga się listy importerów zboża z Ukrainy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
04-12-2023,15:45 Aktualizacja: 04-12-2023,15:51
A A A

Samorząd rolniczy naciska ministerstwa finansów oraz spraw wewnętrznych i administracji w kwestii ujawnienia listy podmiotów, które w ostatnich latach sprowadzały ziarna zbóż z Ukrainy.

Wnioski Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w tej sprawie zostały skierowane na biurka ministra finansów Andrzeja Kosztowniaka oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji Rafała Szefernakera. KRIR domaga się w nich „ujawnienia przez służby celno-skarbowe listy podmiotów, które sprowadzały zboże z Ukrainy latach 2021-2022 z odpowiednią informacją dotyczącą ilości sprowadzonego zboża przez poszczególne firmy oraz gatunku zboża i jego kategorii, czyli czy było to zboże techniczne, paszowe czy konsumpcyjne”.

Ponadto izby zwróciły się do szefów resortów o „udzielenie informacji, jak sprowadzone zboże techniczne zostało zagospodarowane przez te firmy”.

Przypomnijmy, że nowa minister rolnictwa Anna Gembicka opublikowała listę podmiotów sprowadzających zboże z terenu naszego wschodniego sąsiada. Obejmuje ona tylko te dane, które pozostawały w dyspozycji podległych resortowi rolnictwa inspekcji. Jednocześnie Gembicka zapowiedziała wystąpienie do administracji celno-skarbowej o przekazanie także zestawienia będącego w jej zasobach. Minister zadeklarowała ponadto, że w przypadku odmowy z uwagi na tzw. tajemnicę skarbową (tym zasłaniała się dotąd Krajowa Administracja Skarbowa), przygotuje rozwiązania prawne, które umożliwią publikację.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu