KRIR do szefa MSWiA: domagamy się przeprosin dla rolników oraz ukarania winnych użycia siły wobec nich

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
09-03-2024,7:20 Aktualizacja: 09-03-2024,1:58
A A A

„W związku z wydarzeniami, które miały miejsce podczas pokojowego protestu rolników w Warszawie 6 marca, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra spraw wewnętrznych i administracji i domaga się przeprosin dla niewinnych rolników poszkodowanych przez siłowe działania policji” – poinformował prezes KRIR Wiktor Szmulewicz.

Jak podkreślił, tak w Polsce, jak niemal w całej Unii Europejskiej rolnicy protestują, żądając natychmiastowego rozwiązania problemów, które uniemożliwiają im pracę w gospodarstwach.

Przeprosiny i ukaranie winnych

„Wszystkie dotychczasowe protesty rolników miały formę zorganizowaną, były zgłoszone i przebiegały w sposób pokojowy. Również protest zorganizowany w Warszawie 27 lutego br. przebiegał pokojowo, nie zagrażając uczestnikom ani osobom postronnym. Tak samo przygotowany był ostatni protest w Warszawie. Tym bardziej jest dla nas niezrozumiałe użycie siły wobec pokojowego protestu rolników 6 marca br.” – zaznaczył Szmulewicz.

pis, posłowie, mswia, kierwiński

PiS złożyło wniosek o wotum nieufności wobec szefa MSWiA. Chodzi o protest rolników

PiS złożyło wniosek o wotum nieufności wobec szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego. Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak ocenił, że Kierwiński odpowiedzialny jest za środowe wydarzenia przed Sejmem, kiedy podczas protestu rolników doszło...

W wystąpieniu do szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego rolniczy samorząd domaga się „przeprosin oraz ukarania winnych użycia siły wobec rolników, którzy wyszli na ulice bronić przyszłości swoich gospodarstw i swoich rodzin”.

Zbierają dowody prowokacji

Także Prezydium Rady Krajowej NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” interweniuje, wyrażając oficjalnie „stanowczy sprzeciw wobec działań policji oraz pozostałych prowokatorów, których jedynym celem było wywołanie zamieszek i innych zajść niezgodnych z prawem”.

„Niedopuszczalne jest prowokacyjne i brutalne zachowanie służb mundurowych, których jedynym zadaniem jest zapewnienie pokojowego przebiegu protestu. Dostępne publicznie nagrania potwierdzają prowokacje ze strony policji oraz ujawniają szereg nieprawidłowości w podejmowanych przezeń czynnościach” – czytamy w komunikacie rolniczej „S”.

Poprosiła ona oficjalnie wszystkich świadków takich zdarzeń o przesyłanie dowodów w postaci nagrań i zdjęć na specjalnie założony e-mail „w celu zgłoszenia, zewidencjonowania oraz wykorzystania w ewentualnych procesach wobec funkcjonariuszy nadużywających uprawnień”.

Poleć
Udostępnij