Kowalczyk: wysoki eksport żywności to zasługa rolników i przetwórców

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-06-2022,10:00 Aktualizacja: 24-06-2022,13:58
A A A

Wysoki poziom eksportu produktów rolno-spożywczych to zasługa polskich rolników, firm przetwórczych i eksporterów - podkreślił Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. Polska w br. sprzedała już zagranicę żywność o wartości 37,4 mld zł (+9 proc. r/r).

- Poziom eksportu produktów rolno-spożywczych to zasługa po pierwsze polskich rolników, którym zawdzięczamy znakomite produkty rolne, a po drugie – świetnych polskich przetwórców - stwierdził szef resortu.

eksport żywności, Marcin Wroński, KOWR, produkty rolno-spożywcze

Polska coraz więcej zarabia na eksporcie żywności

Od stycznia do kwietnia wartość eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski wzrosła w skali roku o 19,5 proc. do 14 mld euro. Głównie wywożono mięso drobiowe, papierosy, pieczywo i wyroby piekarnicze - poinformował KOWR. Z najnowszych...

- To właśnie produkty końcowe dzięki doskonałym surowcom oraz metodom przetwarzania znajdują nabywców także na rynkach światowych. Dobra marka polskiej żywności, z roku na rok coraz bardziej rozpoznawalna na świecie, powoduje, że eksport tak się rozwija. Możemy być z tego dumni - podkreślił polityk.

Wicepremier zaznaczył, że osiągnięcia w dziedzinie eksportu produktów rolno-spożywczych to ogromny sukces budowany przez lata. Zauważył, że ważnym momentem dla rozwoju wywozu było wejście Polski do Unii Europejskiej, które szerzej otworzyło bramy eksportowe, z czego dziś korzystają firmy zajmujące się eksportem i przetwórstwem oraz rolnicy.

Kowalczyk mówił dzięki temu, że jesteśmy tak dużym producentem żywności i mamy jej nadwyżkę umożliwiającą znaczący eksport, możemy w tych niespokojnych czasach być spokojni o nasze bezpieczeństwo żywnościowe. Zauważył również, że sytuacja na świecie stawia przed eksporterami nowe wyzwania i zadania. Wyraził nadzieje i oczekiwania w stosunku do polskich eksporterów, którzy dzięki doświadczeniom mogą pomóc w transporcie ukraińskich produktów.

- Bardzo liczę tu na naszych eksporterów, którzy wspomogą m.in. w eksporcie produktów spożywczych, głównie zboża z Ukrainy, żeby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe w tych częściach świata, w których jest zagrożone. Cieszymy się więc z sukcesów, ale i wyzwań jest przed nami bardzo dużo - zaznaczył szef resortu rolnictwa. Podkreślił także gotowość polskiego rządu do współpracy i pomocy w zakresie organizacji eksportu ukraińskich towarów.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj