Kowalczyk: polscy rolnicy powinni zapełniać lukę po braku żywności z Ukrainy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
31-10-2022,12:30 Aktualizacja: 31-10-2022,12:30
A A A

Eksport polskiej żywności w 2022 r. może być lepszy niż w roku poprzednim - ocenił Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. Dodał, że to ważne, gdyż na Ukrainie będą niższe plony.

Szef resortu rolnictwa, pytany w TVP1 o bezpieczeństwo żywnościowe Polski, mówił, że jest szczególnie ważne, bo na Ukrainie będą niższe plony. Dodał, że wskazuje na to tamtejszy minister rolnictwa. - Polscy rolnicy powinni zapełniać lukę po braku żywności z Ukrainy - stwierdził.

eksport żywności, produkty rolno-spożywcze, Marcin Wroński, KOWR

Eksport żywności nadal dynamicznie rośnie

30,3 mld euro (140 mld zł) wyniosła wartość polskiego eksportu rolno-spożywczego w pierwszych ośmiu miesiącach 2022 r. To o blisko 27 proc. więcej niż przed rokiem - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. - Tak dynamiczny wzrost...

Wicepremier zaznaczył, że Polska jest bardzo znaczącym producentem i eksporterem żywności w UE. Nasz kraj zajmuje 2. lub 3. miejsce w Europie w zależności od rodzaju produktu. - Eksport żywności za 2021 r. osiągnął wartość blisko 40 mld euro - przypomniał Kowalczyk i dodał, że tegoroczny wywóz może być jeszcze lepszy.

Jak mówił minister rolnictwa, nasz żywość jest ceniona za granicą. - Polscy rolnicy produkują duże ilości dobrej, bezpiecznej żywności. To pokazuje z roku na rok rosnący o kilkanaście procent eksport - powiedział.

Zapewnił, że świadczy to też o poziomie naszego rolnictwa i bezpieczeństwie żywnościowym. - Mamy nadwyżkę produkcji, a więc możemy się czuć bezpiecznie żywnościowo - stwierdził polityk.

Według Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wartość polskiego eksportu rolno-spożywczego w okresie pierwszych ośmiu miesięcy 2022 r. wyniosła 30,3 mld euro (140 mld zł). Była o blisko 27 proc. większa niż przed rokiem.
 

Poleć
Udostępnij