Kowalczyk: o spadku cen żywności nie ma co marzyć

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
31-08-2022,12:40 Aktualizacja: 02-09-2022,12:14
A A A

Ceny żywności nie spadną, powinniśmy dbać o to, żeby one dalej nie rosły - zapowiedział Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. Ocenił, że ceny nawozów również nie wrócą do poziomów sprzed roku.

Szef resortu rolnictwa pytany był w Polsat News, czy sytuacja z produkcją nawozów została opanowana, bo dotychczas dotąd wznowił ją jedynie mniejszy Anwil, ale nie Grupa Azoty. Polityk zaznaczył, że sytuacja nie jest opanowana "na 100 procent", bo jest to produkcja bardzo kosztochłonna przy bardzo wysokiej cenie gazu.

eksport produktów rolno-spożywczych, KOWR, Marcin Wroński, mięso,zboża

Eksport towarów rolno-spożywczych bije kolejne rekordy

W pierwszym półroczu 2022 r. wartość eksportu towarów rolno-spożywczych przekroczyła 100 mld zł, co stanowi wzrost o 23,6 proc. rok do roku - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. KOWR przekazał, że podobnie jak w latach...

- Pracujemy nad mechanizmami wsparcia, by nawozy były dostępne cenowo, bo ich wyprodukowanie przy tak dużych kosztach gazu i próba sprzedania po 7-8 tys. za tonę, jest nieakceptowalne dla rolników - mówił szef resortu rolnictwa.

W przyszłym tygodniu zostanie przedstawiony kompletny program, wraz ze szczegółowymi kosztami i źródłami finansowania wsparcia produkcji nawozów.

Na pytanie dlaczego Anwil wrócił do pełnej produkcji nawozów, a dużo większe Azoty nie, wicepremier zaznaczył, że Anwil jest częścią dużo większego konglomeratu niż Azoty. - Ekonomicznie może dać radę, Grupa Azoty natomiast, gdyby produkowały przy tej cenie gazu ponosiłyby ogromne straty, które groziłyby bankructwem - wyjaśnił.

Na pytanie, czy Azoty mogłyby zostać przejęte przez Orlen, Kowalczyk powiedział, że nie ma takich planów. - Taki pomysł podobałby mi się - dodał jednak.

Szef resortu rolnictwa został zapytany, o ceny żywności w związku z sytuacją na rynku nawozów. W jego ocenie, stawki nie spadną. - Powinniśmy dbać o to, żeby dalej nie rosły - podkreślił. Dodał, że póki trwa wojna w Ukrainie i rosną ceny surowców i energii o spadku cen żywności nie mamy co marzyć.

Wicepremier, po raz kolejny zapewnił, że żywności w Polsce nie zabraknie. - Ilościowo nie ma żadnego problemu, mamy nadprodukcję żywności, eksportujemy jej bardzo dużo - zapewnił.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!