Kosiniak-Kamysz: komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski do dymisji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Olga Łozińska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
09-02-2024,10:40 Aktualizacja: 09-02-2024,10:43
A A A

Protesty rolników w całej Europie są sprawą poważną. Jest człowiek w Europie, który zjednoczył wszystkich rolników europejskich i polskich przeciwko reformie, którą zaproponował. To Janusz Wojciechowski. Do dymisji! - powiedział wicepremier, szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Posłowie PiS: były minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus i b. wiceminister Anna Gembicka mówili w Sejmie o protestach rolników i domagali się wprowadzenia prawnych rozwiązań dotyczących rolnictwa.

Kosiniak-Kamysz mówił w Sejmie, że protesty rolników w całej Europie są sprawą poważną. Zauważył, że "nie było w Europie takich protestów nigdy". "Rozumiemy powody protestów rolników również w Polsce, zaniedbania ostatnich ośmiu lat są nie do przyjęcia" - podkreślił.

W jego ocenie, "brak opłacalności w rolnictwie jest tragiczny". "Doprowadziliście polską wieś na skraj bankructwa. I kto za to odpowiada? Kto jest komisarzem ds. rolnictwa w Unii Europejskiej? Janusz Wojciechowski z PiS, nominowany przez PiS na tę funkcję" - powiedział. "Co Janusz Wojciechowski mówił o Zielonym Ładzie, przeciwko któremu teraz protestujecie, będąc w opozycji?" - pytał wicepremier.

Zacytował tweet Wojciechowskiego z 16 grudnia 2021 r., który napisał: "Nie, proszę pana, w sprawie rolnictwa to nie ja jadę na fali Unii Europejskiej, Unia Europejska jedzie na mojej fali. Zielona reforma wspólnej polityki rolnej powstała w Warszawie i nazywała się najpierw programem rolnym PiS. Reforma WPR jest z tym programem w 100 procentach zgodna i bardzo dobra dla polskich rolników".

komisarz ue, wojciechowski, pestycydy, środki ochrony roślin

Komisarz Wojciechowski: wycofanie przez KE projektu ograniczenia pestycydów to właściwa reakcja na głos rolników

Wycofanie przez KE projektu ograniczenia pestycydów to właściwa reakcja na głos rolników - ocenił w rozmowie z PAP komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Jak powiadomił, zaproponował w KE odstąpienie w tym roku od...

"Jest człowiek w Europie, który zjednoczył wszystkich rolników europejskich i polskich przeciwko reformie, którą zaproponował. To Janusz Wojciechowski. Do dymisji!" - zawołał Kosiniak-Kamysz.

Rolnicy z całej Polski zapowiedzieli na piątek protest, który ma potrwać przez 30 dni. Będzie on polegał m.in. na blokadzie dróg i przejść granicznych z Ukrainą. Decyzje o akcji protestacyjnej podjął m.in. zarząd NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych. Powodem protestu jest m.in. niedawna decyzja Komisji Europejskiej o przedłużeniu bezcłowego handlu z Ukrainą do 2025 roku.

Protestujący rolnicy sprzeciwiają się też wprowadzaniu unijnego Zielonego Ładu i napływowi towarów z Ukrainy. Przeciw niektórym rozwiązaniom zawartym w "Zielonym Ładzie" protestują też rolnicy m.in. w Rumunii, Francji i Belgii. Minister rolnictwa Rumunii Florin Barbu oświadczył w poniedziałek, że będzie się domagał dymisji komisarza UE ds. rolnictwa, jeśli "nie zostanie rozwiązana" kwestia derogacji, czyli zwolnienia z norm GAEC 7 (tj. płodozmianu) i GAEC 8 (ugorowania).

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu