Konwencja PiS: polskie rolnictwo ma ogromny potencjał

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
06-04-2019,17:05 Aktualizacja: 06-04-2019,17:09
A A A

Polskie rolnictwo to ogromny potencjał; ważne jest to, aby go wykorzystać - podkreślił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Premier Mateusz Morawiecki mówił zaś o tym, że PiS będzie zabiegał w UE o wyższe środki dla rolników. Minister Jan Krzysztof Ardanowski obiecał uregulowanie należności sadownikom.

W sobotę w południe w Kadzidle k. Ostrołęki (woj. mazowieckie) odbyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości poświęcona mniejszym miejscowościom i polskiemu rolnictwu. Wzięli z niej udział m.in prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

jan krzysztof ardanowski, dopłaty bezpośrednie, wspólna polityka rolna, wpr po 2020 roku, wsparcie dla rolnictwa

Ardanowski: trzeba walczyć o zwiększenie wydatków na rolnictwo

- Postulat Koalicji Europejskiej ujednolicenia unijnych dopłat dla rolników traktuję jako ewentualne wsparcie naszych negocjacji - podkreślił Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.   Szef resortu był pytany w radiowej Jedynce o...

- Polskie rolnictwo to ogromny potencjał, polskie rolnictwo to w szczególności zupełnie wyjątkowy w Europie potencjał odnoszący się do mniejszych i średnich gospodarstw, takich, które mogą produkować zdrową żywność w sposób naturalny, której dzisiejsza Polska i Europa potrzebuje - podkreślił prezes PiS podczas konwencji.

Mówił, że PiS ma plan działań w Unii Europejskiej. Chodzi m.in. o zwiększenie udziału Polski w puli środków europejskich na rolnictwo. - Było 8 procent, wywalczymy to, że będzie więcej - powiedział. Podkreślił, że to "nie jest żadna łaska, to jest absolutna konieczność", bo gdyby nie było unijnego wsparcia dla rolnictwa i wsi, to żywność byłaby dużo droższa.

Kaczyński zapowiedział, że Polska będzie "twardo zabiegać" o to, by nasz kraj tym razem dostał najwięcej ze wszystkich państw w ramach "Programu rozwoju obszarów wiejskich" (PROW). Zauważył, że polscy rolnicy są w UE dyskryminowani, dostają mniej dopłat na hektar niż inni. - Musimy zlikwidować tę dyskryminację - oświadczył. Zapowiedział też ubieganie się o to, by mniejsze i średnie gospodarstwa rolne miały dużo większy udział w unijnych środkach.

W podziale unijnych pieniędzy jest "pewna szczególna niesprawiedliwość". - Jeśli spojrzeć na całość, to 80 procent przypada bardzo wielkim gospodarstwom rolnym, a tylko 20 procent mniejszym i średnim - wskazał Kaczyński.

Dorota Niedziela, polityka, rolnictwo, 3 lata rządów PiS, Jan Krzysztof Ardanowski

Opozycja ostro krytykuje rządy PiS w resorcie rolnictwa

Minęły trzy lata rządów Prawa i Sprawiedliwości w resorcie rolnictwa. Minister Jan Krzysztof Ardanowski, który swoją funkcję sprawuje od pół roku chwali dotychczasowe dokonania i podkreśla, że bilans wypada zdecydowanie na...

Podkreślił też konieczność wsparcia lokalnych producentów żywności. - Chodzi także o szczególne wsparcie dla gospodarstw, które na tych samych zasadach, z własnych pasz, (...) z własnego chowu, produkują żywość, która jest sprzedawana lokalnie. Najmniej 100 złotych od jednego tucznika i 500 zł od jednej krowy, ale może być więcej - powiedział prezes PiS.

- Prawo i Sprawiedliwość jest partią, która nie dzieli Polaków. Jest partią wszystkich Polaków. Ale jest też - i jest z tego dumna - partią polskiej wsi - oświadczył szef PiS. Zaapelował o to, by polska wieś poszła głosować w nadchodzących majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. - W tym roku te wybory są szczególnie ważne. Idźcie i głosujcie na partię polskiej wsi. Nie na tę udawaną, tylko na tę prawdziwą. Na Prawo i Sprawiedliwość - zaapelował Kaczyński

Premier Morawiecki zaznaczył, że Polska jest wśród tych państw UE, które mają "najwyższe łączne transfery na wieś, dla rolników". Jego zdaniem "to trzeba utrzymać i rozwijać".

Zapewnił, też że obóz rządzący będzie zabiegał o większe unijne środki dla polskiej wsi. Ale żeby to robić, w Polsce musi rządzić "partia polskiej wsi, ktoś, kto dba o polską wieś, musi być dobry gospodarz polskiej wsi. Musi być Prawo i Sprawiedliwość" - podkreślił szef rządu.

koła gospodyń wiejskich, aktywizacja obszarów wiejskich, ustawa o KGW, Ryszard Bartosik, sejmowa komisja rolnictwa

Opozycja: PiS dzieli kobiety na wsi. Ustawa o KGW budzi emocje

Koła gospodyń wiejskich będą mogły działać nie tylko na wsiach, ale także na terenie sołectw w granicach miast oraz w miastach do 5 tys. mieszkańców - zakłada projekt noweli ustawy o KGW. W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu...

Zwrócił też uwagę na rosnący eksport polskiej żywności, odwrócenie kryzysowej sytuacji na rynku wołowiny w związku z nielegalnym ubojem bydła. Mówił także o konieczności przejmowania sterów w rolnictwie przez młode pokolenie. - Stąd regulacja, że gdy młody rolnik do 40. roku życia przejmuje gospodarstwo, to dostanie od państwa 150 tys. bezzwrotnej pomocy, z czego 70 proc. na maszyny, na obiekty budowlane, a więc bardzo konkretna pomoc - mówił premier.

- Chciałbym poprosić wszystkich rolników, mieszkańców wsi, żeby poszli na te wybory, bo od tych wyborów zależą kolejne wybory i nasza dalsza przyszłość - mówił Morawiecki.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zadeklarował, że w ciągu pięciu, najpóźniej sześciu tygodni, wszystkie należności wobec rolników i przetwórców zostaną uregulowane i zapłacone. Poinformował ponadto, że w przyszłym tygodniu podpisze rozporządzenie dotyczące znakowania ziemniaków.

- Jeszcze w tym roku wprowadzimy rozwiązania, na które rolnicy czekają od wielu lat - duże ułatwienia w prowadzeniu małych rolniczych ubojni dla zwierząt. To jest w wielu krajach europejskich i będzie też w Polsce - zapowiedział szef resortu rolnictwa.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu