Kontrabanda u rolnika. Papierosy ukrywał w maszynach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
29-08-2017,12:40 Aktualizacja: 29-08-2017,12:53
A A A

"Lewy" towar pochowany w maszynach rolniczych oraz sporą sumę pieniędzy na poczet przyszłych kar stracił jeden z gospodarzy spod Białej Podlaskiej w woj. lubelskim.

Na posesję należącą do 35-letniego mieszkańca gminy Biała Podlaska weszli policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej bialskiej komendy wspólnie z funkcjonariuszami tamtejszej delegatury Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego.

przemyt tytoniu, tytoń, parlament europejski, konwencja antytytoniowa, Światowa Organizacja Zdrowia

Razem będą zwalczać przemyt tytoniu

Parlament Europejski zagłosował za przystąpieniem Unii Europejskiej jako organizacji do ratyfikacji międzynarodowej konwencji antytytoniowej (FCTC) Światowej Organizacji Zdrowia. Porozumienie ma pomóc w wyeliminowaniu nielegalnego obrotu...

Z ustaleń stróżów prawa wynikało bowiem, że mężczyzna może przechowywać znaczne ilości papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Podczas przeszukiwań informacje te  potwierdziły się.

"W trakcie prowadzonych czynności funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 900 paczek papierosów. Nielegalny towar ukryty był w schowkach maszyn rolniczych. Uszczuplenie podatku akcyzowego na szkodę Skarbu Państwa wyniosło ponad 16.000 złotych" - poinformowała bialska komenda.  

35-latek został zatrzymany do wyjaśnienia - usłyszał zarzut i przyznał się do winy. Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli już 8.000 złotych.

Walka z produkcją, przemytem i obrotem nielegalnymi papierosami toczy się na wielu frontach. Prowadzą ją policjanci, pogranicznicy, a także funkcjonariusze celno-skarbowi. Ci ostatni niedawno strzelili w przysłowiową "10" na terenie Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego w Gdyni.

Kontrabanda wielkich rozmiarów była ukryta w jednym z tysięcy kontenerów. Teoretycznie powinny się w nim znajdować elementy placów zabaw dla dzieci oraz sprzęt do siłowni, które miały trafić do Londynu.

Funkcjonariusze - mimo niezwykłego profesjonalizmu i dbałości o szczegóły ze strony przemytników - znaleźli ponad 3,3 mln papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy o wartości rynkowej ponad 2,2 mln zł, na których Skarb Państwa mógł stracić nawet 3,8 mln zł.
 

Poleć
Udostępnij