Konflikt w rolniczej "Ojczyźnie". Sprawa może trafić do CBA

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
10-04-2017,18:40 Aktualizacja: 10-04-2017,20:26
A A A

Działacze Związku Zawodowego Rolników "Ojczyzna" odzyskują wgląd w dokumentację i finanse organizacji. I przy tej okazji dowiedzieli się, że Krajowa Rada Izb Rolniczych żąda od nich zwrotu ponad 33,3 tys. zł wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem.

Przez 11 lat, czyli od śmierci pierwszego przewodniczącego "Ojczyzny" Leszka Zwierza, związkiem zarządzały dwie osoby: Lucjan Cichosz i Mariusz Gołębiowski - informuje "Dziennik Wschodni".

krir, zboze z ukrainy, kontyngent bezcłowy dla ukrainy, asf, neonikotynoidy

KRIR interweniuje w sprawie zboża i neonikotynoidów

Krajowa Rada Izb Rolniczych zapowiada kolejne działania, które mają zapobiec zwiększeniu kontyngentów na import zboża z Ukrainy. Zarząd prosi ministra rolnictwa, by wsparł ich działania. Rolniczy samorząd przekazał szefowi resortu...

Podczas zjazdu delegatów w grudniu ub.r. na szefa wybrano Lucjana Cichosza (formalnie pełnił obowiązki przewodniczącego tylko do końca grudnia 2006 r.). Jednocześnie podjęto uchwałę o wykluczeniu z szeregów Mariusza Gołębiowskiego. Uznano, że nigdy nie wybrali go na to stanowisko, tymczasem właśnie on, jako dyrektor biura, miał uniemożliwiać im wgląd w związkową dokumentację.

Tej uchwały Cichosz jednak nie podpisał. Tłumaczył, że usunięcia Gołębiowskiego, którego sam mianował swoim zastępcą, nie życzy sobie Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa. Nie nawiązał też współpracy z nowo wybranym zarządem, który usunął go z organizacji i wybrał Janusza Kobylańskiego na p.o. nowego szefa.

Cichosz do dziś twierdzi, że to nie był zjazd, ale spotkanie towarzyskie i przekonuje, że zgodnie z zapisami KRS jednoosobowo zarządzam związkiem.

- Cichosz po śmierci Zwierza uchwałą Zarządu Krajowego został powołany na przewodniczącego jedynie do końca 2006 r. Zobowiązano go do zwołania przed tym terminem zjazdu delegatów. Nie zrobił tego, a więc przez 10 lat, do 11 grudnia 2016 r., nie był już przewodniczącym - mówi z kolei "Dziennikowi Wschodniemu" Krzysztof Madej, lider małopolskich struktur "Ojczyzny".

Międzyrzec Podlaski, bielsk podlaski, myśliwi, koła łowieckie, rolnicy, odstrzał dzików, obwody łowieckie

Rolnicy kłócą się z myśliwymi. A dziki niszczą uprawy

Polski Związek Łowiecki upiera się, aby koło łowieckie "Diana" nadal dzierżawiło obwód łowiecki nr 19 w gminie Międzyrzec Podlaski. Starosta bialski nie widzi jednak dalszej możliwości współpracy.   W styczniu Mariusz...

Uważa on - podobnie jak Zbigniew Małysz, przewodniczącego Komisji Rewizyjnej -  że nazwisko Cichosza jako szefa ZZR "Ojczyzna" figuruje w KRS jedynie w wyniku uchwały Zarządu Krajowego z 2006 r. Nowy zarząd wystąpił już o zaktualizowanie zapisów.

Członkowie związku z różnych stron dowiadują się coraz więcej o wielu kontrowersyjnych poczynaniach Cichosza i Gołębiowskiego. Nie wykluczają, że sprawę zgłoszą do CBA. Przez "Ojczyznę" przepływają bowiem duże pieniądze.

Ministerstwo rolnictwa dotuje rocznie kwotą 4 mln zł sześć rolniczych organizacji związkowych należących do COPE. Według nowego zarządu do "Ojczyzny" ma trafiać 17 proc.  tej kwoty.

źródło: Dziennik Wschodni

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu