Komorowski: musimy zabezpieczyć polską ziemię przed spekulacją

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
16-05-2015,17:25 Aktualizacja: 17-05-2015,15:42
A A A

Do maja 2016 roku musimy zabezpieczyć polską ziemię przed spekulacją - przekonywał w sobotę prezydent Bronisław Komorowski na pikniku "Poznaj Dobrą Żywność".

Zadeklarował wsparcie dla rozwiązań ustawowych, które dają szansę na ograniczenie tego ryzyka.

Prezydent Komorowski wraz z małżonką odwiedził piknik organizowany w kampusie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Piechociński: uchwalenie ustawy o ochronie ziemi pomoże prezydentowi

Szef PSL apeluje do PO o poparcie ustawy o ochronie ziemi i uchwalenie jej już w piątek. Dzięki temu prezydent Bronisław Komorowski "odzyska 2-3 proc. poparcia na wsi". Projekt ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego - złożony w Sejmie...
"Mamy wszyscy świadomość, że w maju 2016 roku przestaną obowiązywać zasady ograniczające obrót polską ziemią i możliwość nabywania tej ziemi w różnych celach, także przez obcokrajowców" - zwrócił uwagę Komorowski.

"Musimy do tego czasu, tak jak robili to inni w UE, zabezpieczyć polską wieś, polską ziemię przed spekulacją i niebezpiecznymi formami nabywania jej w różnych, niekoniecznie zgodnych z polskimi potrzebami i interesami celach" - przekonywał prezydent. Zadeklarował wsparcie dla rozwiązań ustawowych, które "dają szansę na ograniczenie ryzyka".

"Oczekuję, że odpowiednia ustawa przyjdzie do podpisu prezydenta. Mamy czas, ale trzeba to zrobić jak najszybciej, by rozwiać wątpliwości na wsi polskiej co do intencji państwa polskiego. Państwo polskie, wzorem innych krajów UE (...), musi ten problem rozwiązać z korzyścią dla polskiego rolnika poprzez minimalizację zagrożenia, jakim jest nabywanie ziemi polskiej przez obcokrajowców w nieznanych celach" - mówił Komorowski.

Projekt ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego autorstwa PSL, nad którym trwają prace w podkomisji w Sejmie, ma chronić polską ziemię przed wykupem jej przez cudzoziemców.

Prace nad projektem ustawy o obrocie ziemią wstrzymane

Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego przerwała we wtorek prace nad tym projektem do czasu uzyskania stanowiska rządu. Wniosek w tej sprawie złożył szef sejmowej komisji rolnictwa...
Zawiera takie rozwiązania jak zakaz zakupu państwowej ziemi powyżej 300 hektarów, konieczność udokumentowania źródeł pochodzenia środków na zakup ziemi, doprecyzowanie przetargu ograniczonego, konieczność osobistego prowadzenia gospodarstwa, zakaz sprzedaży zakupionej ziemi przez kilka lat.

Procedowany projekt ma zastąpić ustawę z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. W ostatnich dniach o przyspieszenie prac nad ustawą apelował do PO szef koalicyjnego PSL Janusz Piechociński.

Komorowski przypomniał, że "z największą satysfakcją" podpisał ostatnio ustawę o sprzedaży bezpośredniej. W ocenie Komorowskiego, "to jest kolejny krok do wydobycia tego co jest cenne na polskiej wsi". "Polski rolnik sprzedaje swoje produkty, polski producent sprzedaje swoje produkty rolne w wielu krajach europejskich i my stanowimy skuteczną oraz groźną konkurencję" - powiedział prezydent.

Podkreślił, że to zasługa producentów, przetwórców oraz tych, którzy skutecznie reklamują polskie produkty na świecie.

PiS chce odrzucenia sprawozdania o sprzedaży ziemi cudzoziemcom

Większość klubów pozytywne oceniła sprawozdanie MSW z realizacji ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, z którego wynika, że w 2014 r. nabyli oni ponad 1000 ha ziemi. - Zainteresowanie cudzoziemców...
"Jeżdżąc po świecie spotykałem się z prostym skojarzeniem: polska to ten kraj, który produkuje świetną żywność, jedliśmy coś smacznego i okazało się, że to z Polski. To jest marka Polski, tworzenie dobrej opinii o naszym kraju, opinii o Polsce jako kraju nowoczesnym, szanującym jednocześnie naszą tradycję" - podkreślił Komorowski.

Na początku maja prezydent podpisał nowelę ustawy o podatku PIT, która dotyczy tzw. sprzedaży bezpośredniej, czyli możliwości sprzedawania przez rolników i członków ich rodzin produktów żywnościowych wytworzonych z własnych surowców.

Uchwalona przez Sejm w kwietniu nowela daje im możliwość sprzedaży takich produktów bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej. Dotychczas rolnicy nie mogli legalnie sprzedawać przetworzonej żywności, np. serów, kiełbas czy dżemów.

Komorowski zwiedził targi i rozmawiał z wystawcami m.in. w towarzystwie wicepremiera, szefa PSL Janusza Piechocińskiego oraz ministra rolnictwa Marka Sawickiego.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu