Komornicy w gospodarstwach. Na Podlasiu na licytację trafiło 58 krów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
11-12-2020,18:55 Aktualizacja: 11-12-2020,19:04
A A A

Wobec niekiedy dramatycznie niskich cen skupu dużej części płodów rolnych, wielu gospodarzy z trwogą rachuje: starczy na raty kredytów, czy trzeba będzie wypatrywać komornika.

Ich działalność - choć budzi zawsze kontrowersje i emocje - jest potrzebna i pożyteczna bowiem każdy, także rolnicy, może znaleźć się po drugiej stronie barykady. Oprócz roli niewypłacalnego dłużnika można wcielić się też w poszkodowanego z powodu braku płatności ze strony kontrahenta.

Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego, Bronisław Węglewski, krir, komornik w gospodarstwie

Wizyta komornika w gospodarstwie niewykonalna

Łódzki samorząd rolniczy wystąpił w sprawie zawieszenia wydawania przez izby rolnicze opinii dla komorników sądowych. Uważa, że w obliczu pandemii wizyty w gospodarstwach, także w kwestiach egzekucji, nie powinny mieć miejsca.  ...

W obecnej sytuacji większość rolników z uwagi na problemy na rynkach boryka się jednak z mniejszymi lub większymi brakami w kieszeni, co może wpływać na regulowanie zobowiązań.

Choć w opinii np. łódzkiego samorządu rolniczego wizyty komorników w czasie pandemii nie powinny mieć miejsca z uwagi na zagrożenie zakażeniem koronawirusem, egzekucje się odbywają. Na licytacje wystawiane są maszyny rolnicze, budynki gospodarskie i ziemia rolna, o czym świadczą liczne ogłoszenia.

"Pod młotek" trafiają również zwierzęta gospodarskie. Tam ma być 13 stycznia 2021 roku w powiecie bielskim (woj. podlaskie), gdzie komornik z Legionowa (woj. mazowieckie) ma sprzedać 58 krów rasy HO.

Ich wartość oszacowano na od 4 do 5,7 tys. zł za sztukę. Cena wywołania to w przypadku każdego zwierzęcia połowa sumy oszacowania.

Warto przypomnieć, że w obiegu prawnym funkcjonuje rozporządzenie ministra sprawiedliwości w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji sądowej.

Wyłącza ono z egzekucji m.in. stado podstawowe zwierząt gospodarskich (krów mlecznych, krów mięsnych, koni, kóz, owiec, świń, drobiu, zwierząt futerkowych oraz innych gatunków, stanowiących podstawę produkcji zwierzęcej w gospodarstwie).
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement