Kolejne tradycyjne wyroby wciągnięte na listę ministerstwa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
05-04-2017,12:10 Aktualizacja: 05-04-2017,12:29
A A A

Specjały kuchni ormiańskiej z Dolnego Śląska i wątrobianka krzczonowska z Lubelszczyzny trafiły ostatnio na prowadzoną przez ministerstwo rolnictwa Listę Produktów Tradycyjnych.

Ten pierwszy region ma obecnie w wykazie 48 produktów. Gandżabur to zupa chorutowa, mająca za bazę esencjonalny rosół, na którym gotuje się uszka z mięsem wołowym. Do niego dodaje się zmieszany ze śmietaną chorut (listki pietruszki, selera, kopru i estragonu - mielone i pozostawione do skiśnięcia w zakwaszonym mleku, formowane w stożki).

Lista Produktów Tradycyjnych, przysmaki regionalne, żywność regionalna, żywność tradycyjna, warmia i mazury

Szynka wołowa i gofry na liście produktów tradycyjnych

Warmińska wędzona szynka wołowa i gofry pruskie zostały wpisane na ministerialną listę produktów tradycyjnych. Figuruje na niej już 29 regionalnych przysmaków z województwa warmińsko-mazurskiego. Warmińska wędzona szynka wołowa...

Kołacz Ormian Kuckich to natomiast tradycyjne drożdżowe ciasto z szafranem. Musi być wysoki, dobrze wypieczony, mocno rumiany w przeciwieństwie do jasnych, polskich. Upleciony jest z dwóch warkoczy, każdy z czterech pilustek. Wykorzystywany jest podczas świąt i przygotowania do ceremonii zaślubin.

Aż 177 wyrobów ma już natomiast na ministerialnej liście województwo lubelskie. Niedawno w tym prestiżowym katalogu znalazła się wątrobianka krzczonowska.

"Wątrobianka, przez niektórych nazywana pasztetową, była produktem uboju gospodarczego wykonywanym natychmiast po zabiciu świni. Wyrób zawdzięcza swój wyjątkowy smak tradycyjnej recepturze, w której dodawane mięso z łopatki jest surowe, a nie jak w większości pasztetowych parzone lub obgotowywane. Kolejnym wyrazistym, charakterystycznym dla tego wyrobu dodatkiem jest cebula obsmażana na złoty kolor, na dobrym tłuszczu i rosół, często przygotowywany z drobiu lub z królika pochodzących od miejscowych rolników" - czytamy w opisie produktu.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement