Kolejne przypadki ASF u dzików

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, Przemysław Olszewski | olszewski@rpt.pl
26-11-2017,12:40 Aktualizacja: 26-11-2017,12:50
A A A

O kolejnych przypadkach afrykańskiego pomoru świń poinformował w piątek po południu Główny Inspektorat Weterynarii. Wirusa wykryto u dzików na terenie województwa lubelskiego i mazowieckiego.

Trzy przypadki stwierdzono w gminie Kąkolewnica (powiat radzyński, województwo lubelskie) w miejscowościach: Polskowola, Kąkolewnica oraz w lesie Miłolas, czyli w odległości ok. 55 km od granicy polsko-białoruskiej.

Dwa przypadki wykryto w woj. lubelskim w powiecie włodawskim, jeden w powiecie bialskim (województwo lubelskie). Dwa zarażone dziki zostały znalezione w powiecie łosickim i jeden w powiecie siedleckim (województwo mazowieckie). Obecność wirusa u padłych dzików została potwierdzona badaniami laboratoryjnymi wykonanymi w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF.

W tym tygodniu wirusa ASF ujawniono w okolicach Warszawy, jest także pierwszy przypadek tej choroby w województwie warmińsko-mazurskim. W sumie w ciągu niespełna tygodnia wykryto ok. 60 przypadków ASF u dzików. Natomiast ostatnie ognisko ASF u świń wykryto 10 października.

Komitet protestacyjny rolniczego OPZZ w stanowisku przysłanym w piątek do PAP, przypomina, że związkowcy ostrzegali, iż jeżeli dziki nie zostaną wybite, wirus przekroczy Wisłę.

asf, afrykański pomór świń, przypadki choroby, dziki

ASF - wirus wdarł się do kolejnego województwa

Główny lekarz weterynarii poinformował dziś o kolejnych osiemnastu przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików. Jeden z nich po raz pierwszy dotyczy woj. warmińsko-mazurskiego.   Przypadki nr 615, 616, 617, 618, 619, 620...

Komitet poinformował, że "rolnicy przygotowują wniosek do prokuratury o popełnienie przestępstwa przez ministra Krzysztofa Jurgiela". Chodzi o przygotowany przez związkowców projekt, który ich zdaniem "dawał 100 proc. wyjście z kryzysu", a został przez ministra zignorowany "poprzez czystą polityczną zawiść", za co zapłacą rolnicy i cały sektor produkcji mięsa wieprzowego w Polsce.

Projekt przewiduje odstrzał dzików przy użyciu dronów, noktowizorów, wojska, straży i policji. Ten sposób to użycie bezzałogowych statków powietrznych i oznaczenia lokalizacji zwierząt. Rolniczy OPZZ zapowiedział 7 grudnia protest rolników w Warszawie.

Poleć
Udostępnij