Kobiety wiejskie za strajkiem, ale przeciwko "piątce dla zwierząt"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-11-2020,10:05 Aktualizacja: 14-11-2020,8:42
A A A

My, Kobiety Wiejskie, popieramy Strajk Kobiet, uczestnicząc w marszach razem z innymi polskimi kobietami i opowiadając się po stronie praw człowieka. Jednocześnie stoimy u boku naszych ojców, mężów i synów protestujących przeciwko niszczącym zapisom tzw. piątki dla zwierząt - pisze Janina Pawełczyk.

Członkini Komisji do Spraw Kobiet i Rodziny w Środowisku Wiejskim i jednocześnie przewodnicząca Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Śremie przedstawiła "Apel Kobiet Wiejskich" 9 listopada podczas Walnego Zgromadzenia WIR.

inspekcja ochrony zwierząt, grzegorz puda, piątka dla zwierząt

Nowa "piątka dla zwierząt" zakłada powstanie Inspekcji Ochrony Zwierząt

W nowej wersji projektu "piątki dla zwierząt" planowane jest powołana Inspekcji Ochrony Zwierząt, która będzie zajmowała się dobrostanem zwierząt - poinformował w niedzielę minister rolnictwa Grzegorz Puda. Jak dodał, inspekcja ma...
"W związku z informacjami przekazywanymi przez media, że jednym z postulatów przyjętych przez Radę Konsultacyjną przy Ogólnopolskim Strajku Kobiet jest ochrona praw zwierząt (…) stanowczo wzywam, aby przy tych pracach uwzględnić głos rolników i środowisk wiejskich" - czytamy w apelu.

Podkreślono w nim, że wydarzenia ostatnich tygodni związane z procedowaniem projektu ustawy o ochronie zwierząt (tzw. Piątki dla zwierząt) oraz wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy aborcyjnej doprowadziły do konieczności walki o prawa kobiet i miejsca pracy. Bo też wprowadzenie proponowanych zapisów np. dotyczących zakazu uboju rytualnego doprowadzi do likwidacji wielu gospodarstw rolnych oraz upadłości zakładów mięsnych.

"Pozbawi nas to pracy, a nasze rodziny skazane zostaną na biedę. Nie zgadzamy się na to! Nie zgadzamy się na fałszywe przedstawianie obrazu rolników i polskiej wsi oraz na tworzenie sztucznych podziałów na miasto i wieś (…) Stanowczo sprzeciwiamy się niedocenianiu wiejskich kobiet i dzieleniu polskiego społeczeństwa (…) Jako rolniczki i gospodynie chcemy żyć w wolnym, bezpiecznym kraju, gdzie władza stoi na straży przestrzegania praw zapisanych w Konstytucji. Zwracamy się zatem do Rady Konsultacyjnej, aby podjęła działania prowadzące do obrony praw wszystkich obywateli, zarówno mieszkańców miast, jak i wsi. Stwórzcie warunki do dobrego rozwoju rolnictwa, byśmy mogły pracować w spokoju o przyszłość naszą i naszych rodzin" - podkreśliła Janina Pawełczyk.

Michał Kołodziejczak, agrounia, protest rolników, demonstracje kobiet w sprawie aborcji

Rolnicy ze strajkiem kobiet? Kołodziejczak tłumaczy

Poparłem protest kobiet? Nie sądzę. Nigdzie takiego poparcia nie udzieliłem i nawet nie odpowiadam na wszystkie zaczepki internetowe, które w moją stronę są kierowane - stwierdził Michał Kołodziejczak w Mediach Narodowych. Lider AGROunii...

W związku z informacją, że jednym z obszarów, którymi ma zająć się Rada Konsultacyjna powołana przy Ogólnopolskim Strajku Kobiet, są prawa zwierząt, apel - aby w procesie tym nie niszczyć miejsc pracy - wystosowała także Rada ds. Kobiet i Rodzin Wiejskich działająca przy Dolnośląskiej Izbie Rolniczej.

"My Kobiety Wiejskie, identyfikując się z innymi polskimi kobietami, poparłyśmy Strajk Kobiet, uczestnicząc w marszach i w zdecydowany sposób opowiedziałyśmy się po stronie praw człowieka, wydając oświadczenie przeciwko przemocy i piekłu kobiet. Dlatego też stanowczo sprzeciwiamy się dalszemu skłócaniu społeczeństwa i dzieleniu polskich kobiet na te ze wsi i z miasta" - czytamy w piśmie sygnowanym przez Bożenę Kończak, przewodniczącą Rady.

Jak podkreśliła, procedowana ustawa - tzw. piątka dla zwierząt - wzbudziła tak wielki opór i bunt środowisk wiejskich m.in. dlatego, że chciano ją narzucić siłą, bez jakiejkolwiek próby poznania prawdy i argumentów wsi.

ustawa o ochronie zwierząt, piątka dla zwierząt, protesty rolników, protest kobiet, nowy dwór gdański

Rolnicy wsparli protest kobiet i skrytykowali "piątkę"

W niedzielę w Nowym Dworze Gdańskim odbyła się trzecia już manifestacja przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej. Do protestujących kobiet dołączyli rolnicy. Uczestnicy protestu, podobnie jak w poprzednich...

"Ustawa ta chciała nas - Kobiety Wiejskie - pozbawić miejsc pracy, a nasze rodziny skazać na biedę. Wnosimy o konsultacje z ekspertami, środowiskami naukowców i przedstawicielami rolników-hodowców, którzy najlepiej znają powyższe zagadnienia. Nie zgadzamy się z zakazem uboju religijnego, który spowoduje likwidację wielu gospodarstw rodzinnych i małych hodowli bydła na obszarach górskich i podgórskich. Polscy rolnicy zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe całego społeczeństwa, tak istotne w obecnych czasach. Czy zapomnieliśmy o tym w tym sporze? Popieramy ochronę zwierząt m.in. poprzez czipowanie psów i rejestrację zwierząt oraz zapewnienie im godziwych warunków" - wybrzmiewa apel.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu