Kłopoty z pracownikami z zagranicy. Interweniowali pogranicznicy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
01-09-2020,10:00 Aktualizacja: 01-09-2020,10:09
A A A

Obywatel Ukrainy nie stawiał się do pracy, wiec został zwolniony dyscyplinarnie z firmy przetwórczej. Później zatrzymali go strażnicy graniczni. Pojawili się też w gospodarstwie rolnym, gdzie obcokrajowcy pracowali nielegalnie.

W Grójcu na Mazowszu został zatrzymany 28-letni obywatel Ukrainy. Miał ważny paszport biometryczny wraz z zamieszczoną w nim polską wizą typu D, uprawniającą do podjęcia pracy.

pracownicy sezonowi w rolnictwie, praca w rolnictwie, straż graniczna, medyka

Do prac sezonowych z fałszywymi dokumentami

Tylko w dwóch dniach funkcjonariusze Straży Granicznej z Medyki ujawnili na tamtejszym polsko-ukraińskim przejściu 10 fałszywych dokumentów uprawniających cudzoziemców do pracy sezonowej. Jak podkreślają pogranicznicy, z uwagi...

Jako dokument uzupełniający przedstawił ponadto zezwolenie na pracę w podwarszawskiej firmie przetwórstwa owocowo-warzywnego.

"Zapomniał jedynie wspomnieć, o tym że kilka miesięcy temu został z niej zwolniony dyscyplinarnie ze względu na długą nieobecność. Po skontaktowaniu się z pracodawcą, funkcjonariusze ustalili kilka faktów, m.in., że firma zrezygnowała z jego zatrudnienia i nie będzie zawierała z nim kolejnej umowy o pracę" - relacjonuje Nadwiślański Oddział Straży Granicznej.

W związku z tym, że cel i warunki pobytu cudzoziemca na terytorium Polski były niezgodne z deklarowanymi, wobec mężczyzny wszczęto postępowanie administracyjne zakończone wydaniem decyzji zobowiązującej do opuszczenia naszego kraju w terminie 30 dni.

Do tego dochodzi zakaz ponownego wjazdu na obszar Schengen na okres 6 miesięcy oraz cofnięcie wizy.

nielegalna praca w gospodarstwie, zbiór warzyw, powiat chełmiński, straż graniczna

Obcokrajowcy wydaleni, gospodarz z grzywną

6 cudzoziemców pracujących "na czarno" w gospodarstwie rolnym wytropili funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy. Konsekwencje ponieśli obcokrajowcy i pracodawca. Funkcjonariusze z Zespołu ds. Kontroli...

Na terenie powiatu grójeckiego skontrolowano również 20 cudzoziemców zatrudnionych w gospodarstwie rolnym oraz firmie świadczącej usługi budowlane.

W obu przypadkach pogranicznicy stwierdzili, że pracodawcy nielegalnie powierzyli wykonywanie pracy 10 obywatelom Ukrainy.

Pracowali bez wymaganych zezwoleń, z kolei pracodawcy nie podpisali z nimi stosownych umów oraz nie dopełnili obowiązku informacyjnego związanego z rejestracją oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom w powiatowym "pośredniaku".

"Zarówno właściciel firmy budowlanej, jak i właściciel gospodarstwa rolnego zostaną pociągnięci do odpowiedzialności karnej. Jeden z nich już otrzymał mandat karny, w stosunku do drugiego został skierowany wniosek do sądu o jego ukaranie. Natomiast wobec 10 obywateli Ukrainy podjęto czynności administracyjno-wykroczeniowe" - podsumowuje NOSG.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj