Kilkaset tysięcy złotych poszło na odszkodowania dla urzędników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
27-02-2020,14:30 Aktualizacja: 27-02-2020,14:36
A A A

Już ponad 600 tys. zł trzeba było wpłacić byłym pracownikom agencji rolnych z tytułu odszkodowań za uchybienia przy ich zwalnianiu. To ciemna strona reformy administracji rolnej.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski - odpowiadając na jedną z poselskich interpelacji w sprawie tej reformy - przypomniał, że koncepcja połączenia funkcjonujących agencji rolnych była rozważana już w 2012 r.

protesty rolników, arimr, rpo, maria fajger, Stanisław Trociuk, robert telus

RPO pyta prezes ARiMR. Urzędnicy musieli usuwać wieści o protestach?

Stanisław Trociuk, zastępca rzecznika praw obywatelskich zapytał Marię Fajger, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o to, czy urzędnicy byli zmuszani do usuwania informacji o niedawnych protestach rolników. W wystąpieniu...

Zakładano wówczas likwidację Agencji Rynku Rolnego (ARR) i przekazanie jej zadań oraz kompetencji oraz majątku do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Oceniano też wtedy, że reforma prowadziłaby do powstania oszczędności, z drugiej jednak strony wiązałaby się z redukcją zatrudnienia.

"Do prac powrócono w czerwcu 2016 r., gdy w związku z planowanym wprowadzeniem zmian w administracji rolnej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi został powołany Zespół do spraw optymalizacji działania jednostek podległych i nadzorowanych przez ministra rolnictwa. W trakcie prac nad projektami ustaw wprowadzającymi zmiany w administracji rolnej w Ocenie Skutków Regulacji (OSR) przedstawiony został wykaz zadań Agencji Nieruchomości Rolnych i ARR, które miały być przejęte przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i związane z tym ograniczenie o 30 proc. liczby etatów - z 3 tys. do 2,1 tys. W oparciu o to założenie, w OSR przyjęto redukcję wydatków na wynagrodzenia o 30 proc." - wyjaśnił szef resortu.

daniel obajtek, arimr, krzysztof jurgiel, kadrowa czystka w arimr, marek sowa

Kadrowa czystka Obajtka sporo kosztuje. Zwolnieni z ARiMR wygrywają w sądach

Blisko półtora miliona złotych kosztowały odszkodowania, które sądy nakazały wypłacić zwolnionym pracownikom Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa za kadencji Daniela Obajtka. A 94 postępowania czekają na rozpatrzenie....

Jak podał, 1410 pracowników ANR dostało propozycję zatrudnienia w KOWR, z czego 1313 z dniem 1 września 2017 r. stało się pracownikami KOWR, a 97 pracowników odmówiło, bądź nie złożyło oświadczenia o przyjęciu propozycji zatrudnienia w Ośrodku.

Spośród pracowników ARR, 692 dostało propozycję zatrudnienia w KOWR, z czego 682 od 1 września 2017 r. stało się jego pracownikami, 8 odmówiło bądź nie złożyło oświadczenia o przyjęciu propozycji zatrudnienia, a 2 przyjęło propozycję pracy, lecz przed dniem 1 września 2017 r. rozwiązało stosunek pracy.

308 urzędników ARR dostało ponadto propozycję pracy w ARiMR, z czego 226 ją przyjęło, 77 pracowników odmówiło (bądź nie złożyło oświadczenia), zaś 5 pracowników przyjęło i zdążyło przed wrześniem 2017 r. rozwiązać stosunek pracy.

Dodatkowo 27 pracowników ARR miało możliwość zatrudnienia zarówno w ARiMR, jak i w KOWR, z czego 26 pracowników przeszło do Ośrodka, a jeden nie zgodził się na żadną ofertę.

Co istotne, 213 pracownikom ARR i 433 pracownikom ANR nie zaproponowano zatrudnienia ani w KOWR, ani w ARiMR. Minister Ardanowski odniósł się także do pytania o odszkodowania za nieprawidłowości przy rozstaniach z byłymi urzędnikami likwidowanych agencji rolnych.

"W roku 2017 KOWR nie wypłacił odszkodowań z tego tytułu, w roku 2018 wypłacono 14 odszkodowań na ogólną kwotę 154 tys. 999,16 zł (najniższe wyniosło 4 tys. 413,72 zł, a najwyższe 24 tys. 398,22 zł), a w roku 2019 wypłacono 34 odszkodowania na ogólną kwotę 448 tys. 871,14 zł (najniższe odszkodowanie wyniosło 2 tys. zł, a najwyższe 38 tys. 523 zł)" - poinformował szef resortu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj