Kary za środki biobójcze w gospodarstwach. Co na to minister?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
21-03-2021,8:05 Aktualizacja: 20-03-2021,8:29
A A A

Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu produktów biobójczych wydaje prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Minister rolnictwa nie prowadzi odrębnego wykazu środków do dezynfekcji obiektów inwentarskich - podkreśla resort.

Odpowiada w ten sposób na opisywane przez nas wystąpienie poselskie w sprawie sygnałów od rolników, że Inspekcja Ochrony Środowiska kieruje do sądu sprawy dotyczące stosowania przez rolników środków do dezynfekcji obiektów inwentarskich, wskazując na skażenie środowiska tymi preparatami.

krowy, bydło, metam, wodorosty, wodorosty dla krowy

Zaskakująca dieta krów. Czy to początek większych zmian?

Codzienne karmienie krów niewielkimi porcjami wodorostów może ograniczyć wydzielanie przez nie metanu aż o 82 procent - wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Rezultaty badań to nie tylko ciekawostka, ale i...
Ustosunkowując się do pytań w tej interpelacji, ministerstwo zaznacza, że rolnicy mają prawo stosować wszystkie produkty biobójcze wprowadzone na rynek. Zgodnie z ich przeznaczeniem i z zaleceniami zawartymi na etykiecie i ulotce informacyjnej.

Aktualny wykaz dopuszczonych produktów biobójczych można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej wspomnianego na wstępie urzędu (tutaj).

Jak zaznacza resort, zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 9 października2015 r. o produktach biobójczych udostępniane na rynku i stosowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są produkty biobójcze, na które zostało wydane pozwolenie albo zezwolenie na handel równoległy albo pozwolenie na obrót. To, które z powyższych pozwoleń może zostać wydane, zależy zasadniczo od statusu substancji czynnej takiego produktu.

"Ponadto art. 6 ust. 1 ww. ustawy mówi, że produkty biobójcze stosuje się w sposób racjonalny przez zastosowanie połączeń środków fizycznych, chemicznych, biologicznych i innych pozwalających na ograniczenie wykorzystania produktów biobójczych do niezbędnego minimum oraz w sposób zgodny z zaleceniami na etykiecie i ulotce informacyjnej" - przestrzegają urzędnicy.

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu