Kara grzywny za zakopanie żywcem trzech szczeniaków w ocenie prokuratury zbyt łagodna. Do sądu trafiła apelacja

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Ewa Bąkowska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
10-12-2023,11:05 Aktualizacja: 10-12-2023,11:10
A A A

Kara grzywny za zakopanie żywcem trzech szczeniaków to zbyt łagodny wyrok - uznała prokuratura, która skierowała do Sądu Okręgowego w Kaliszu apelację w tej sprawie – powiedział PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler.

10 czerwca w miejscowości Zalesie k. Ostrowa Wlkp. żywcem zakopane zostały trzy szczeniaki. Przysypane ziemią zwierzęta odkryła właścicielka działki. Jeden z piesków nie przeżył. Informację o zdarzeniu zamieściło na stronie społecznościowej Ostrowskie Stowarzyszenie Miłośników Zwierząt.

krowy, hodowla, znęcanie się, zaniedbanie, sąd, wyrok

Kary po półtora roku więzienia za znęcanie się nad krowami

Sąd Okręgowy w Olsztynie utrzymał w mocy wyrok skazujący dwoje rolników spod mazurskiego Pisza na kary po półtora roku pozbawienia wolności za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad stadem krów. Pierwszy...

Policja ustaliła, że sprawczynią jest jedna z mieszkanek wsi. Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wlkp. oskarżyła kobietę o zabicie zwierzęcia wbrew przepisom prawa i znęcanie się, za co grozi do lat 3 więzienia. Sąd Rejonowy w Ostrowie Wlkp. uznał, że doszło do znęcania nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem. Skazał kobietę na karę grzywny w wysokości 4 tys. zł, nawiązkę na rzecz ostrowskiego schroniska w wysokości 2 tys. zł i orzekł zakaz posiadania zwierząt na okres 2 lat.

Prokuratura złożyła w tej sprawie apelację podkreślając, ze wyrok jest zbyt łagodny i niewspółmierny do zdarzenia.

Orzeczenie kary grzywny jest niemożliwe do przyjęcia” – powiedział PAP prokurator Maciej Meler.

Zauważył, że sąd wziął pod uwagę okoliczności łagodzące, w tym dotychczasową niekaralność skazanej, jej dotychczasowe zajmowanie się zwierzętami, "a przecież w tym przypadku mówimy o próbie uśmiercenia szczeniaków. Penalizacja takiego czynu powinna być surowsza” - stwierdził. Podkreślił też, że śledztwo wykazało, że kobieta po tym, gdy oszczeniła się jej suka, postanowiła jedno ze szczeniąt sobie zostawić, a trzy uśmiercić.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu