Kancelaria Prezydenta wciąż czeka na zgłoszenia od gospodyń

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marzena Kozłowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-04-2021,13:40 Aktualizacja: 07-04-2021,13:43
A A A

Do 18 kwietnia Kancelaria Prezydenta przedłużyła termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu pod patronatem Agaty Kornhauser-Dudy dla kół gospodyń wiejskich - powiedział Adam Kwiatkowski, prezydencki minister.

Inicjatorką rywalizacji o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP organizowanego przez Kancelarię Prezydenta jest właśnie pierwsza dama, która objęła konkurs honorowym patronatem. Pierwotnie termin nadsyłania zgłoszeń został wyznaczony na 23 marca.

Koła gospodyń wiejskich, organizacje pozarządowe, Agata Kornhauser-Duda

Pierwsza dama chwali i docenia wiejskie gospodynie

Koła Gospodyń Wiejskich przeżywają renesans. Wieś rozwija się, unowocześnia i to w dużym stopniu zasługa kobiet, które dbają też o pielęgnowanie tradycji - mówiła Agata Kornhauser-Duda. Pierwsza dama uczestniczyła w Lublinie w gali...

Polityk przekazał, że w konkursie mogą wziąć udział koła zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich (KRKGW), prowadzonym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Należy poprawnie wypełnić kartę zgłoszeniową, która jest dostępna na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta.

- Trzeba też nagrać krótki, do dwóch minut, materiał audiowizualny, w którym koło w sposób ciekawy, aczkolwiek dowolny, w żaden sposób nie sugerujemy jaki, przedstawi siebie i swoją działalność - poinformował Kwiatkowski.

Celem konkursu jest pokazanie wielopłaszczyznowej działalności gospodyń: społecznej, kulturalnej i edukacyjnej. Chodzi o prezentację i promocję aktywności kół w zakresie działań prospołecznych, spajających i aktywizujących lokalne społeczności oraz wpływających na rozwój przedsiębiorczości kobiet, a także popularyzację folkloru, tradycji kulinarnych oraz działalności rękodzielniczej.

Konkurs składa się z dwóch etapów: wojewódzkiego i ogólnopolskiego. - Pierwszy odbędzie się zdalnie, w związku z sytuacją pandemiczną. Natomiast drugi, żeby był wydarzeniem w formule stacjonarnej, aczkolwiek wszystko będzie zależało od sytuacji epidemicznej - zaznaczył minister.

Koła gospodyń wiejskich, organizacje pozarządowe, wsparcie dla gospodyń wiejskich

Nowelizacja ustawy o kołach gospodyń wiejskich weszła w życie

Dziś wchodzi w życie nowelizacja ustawy o kołach gospodyń wiejskich, przygotowana przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Przepisy zakładają przeznaczenie w 2020 r. 40 mln zł na pomoc finansową dla KGW. "To od 3 do 5 tys. zł na...

Kancelaria Prezydenta planuje, by etap ogólnopolski odbył się w połowie czerwca w siedzibie Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze" w Otrębusach. Do etapu ogólnopolskiego zostanie zakwalifikowanych 16 kół, wyłonionych w wcześniejszym etapie spośród nadesłanych zgłoszeń.

Spośród nich poznamy trzech finalistów, którzy zostaną zaproszeni na Dożynki Prezydenckie w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, w czasie których nastąpi ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród.

- Wręczenie nagród odbędzie się w trakcie głównych uroczystości dożynkowych w niedzielę. Zwycięskie koło odbierze nagrodę z rąk pani prezydentowej w obecności prezydenta Andrzeja Dudy - poinformował Kwiatkowski.

Jak powiedział prezydencki minister, dla zwycięzców przewidziano nagrody pieniężne: 5 tys. zł za pierwsze miejsce, 3 tys. zł za drugie i 2 tys. zł za miejsce trzecie. Prezydentowa odwiedzi też osobiście koło, które zostanie laureatem głównym konkursu.

Oceny zgłoszeń nadesłanych na konkurs dokona jury powołane przez Kancelarię Prezydenta. - Będziemy oceniać wszechstronność kół, więc i kwestie ubiorów, rękodzieła, kulinariów, zaangażowanie społeczne, twórczość literacką; wszystkie obszary, w których koła podejmują aktywność - zaznaczył prezydencki minister.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement