Kanalizacja to nie śmietnik. Rocznie płacimy za to kilkaset milionów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-04-2015,8:55 Aktualizacja: 13-04-2015,11:18
A A A
Wielu Polaków myli sedes ze śmietnikiem, do którego wrzucają niedopałki papierosów czy resztki żywności. Zagraża to skuteczności działania oczyszczalni ścieków, a usuwanie awarii rocznie kosztuje nas nawet kilkaset mln zł. 
 
Zadaniem sieci kanalizacyjnej jest odprowadzanie nieczystości sanitarnych i papieru toaletowego, tymczasem jak zwraca uwagę Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie do sieci trafia zdecydowanie więcej. 
 
Polacy wyrzucają np. do sedesów artykuły higieniczne (np. patyczki do uszu, podpaski, watę, prezerwatywy), stałe resztki żywności, pliki kartek papieru czy nakrętki butelek.
 
"Niewłaściwe zachowania wielu użytkowników sieci kanalizacyjnej piętrzą problemy przed polskim systemem odprowadzania i oczyszczania ścieków. Powodują zatory w sieci oraz zagrażają skuteczności działania oczyszczalni i tym samym zwiększają koszty ich funkcjonowania, co przekłada się na wzrost ceny ich usług, którą płacą wszyscy użytkownicy" - wyjaśnia organizacja.
 
Szczególnie uciążliwe, lecz często lekceważone, są trafiające do oczyszczalni ścieków tłuszcze pochodzące z punktów gastronomicznych czy zakładów przemysłowych. 
 
Organizacja podkreśla, że w tych przypadkach bezpośrednie wylewanie do kanalizacji tłuszczów jest niezgodne z prawem, ponieważ należy stosować odpowiednie separatory. Tłuszcze kiedy znajdą się już w kanalizacji powodują utrudnienia w przepływie i są też trudne do całkowitego usunięcia w procesie oczyszczania ścieków.
 
Główny specjalista ds. technicznych w IGWP Adam Gołębiewski tłumaczy PAP, że niewłaściwe korzystanie z kanalizacji w konsekwencji uderza w nasze portfele. Wyjaśnił, że koszt naszej nonszalancji sięga od 50 do 70 gr. w koszcie metra sześc. oczyszczonych ścieków. Rocznie dla przeciętnej rodziny to od 50 do 100 zł.
Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!