Jurgiel zdradza swoje priorytety. Wyzwań ne brakuje

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-11-2015,10:10 Aktualizacja: 21-11-2015,10:33
A A A

Zwiększenie liczby ubezpieczających się rolników, zahamowanie spekulacji ziemią rolną, przygotowanie stanowiska do przyszłorocznych negocjacji Wspólnej Polityki Rolnej i zrównoważony rozwój - jako swoje priorytety wymienił nowy minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. 

- Po pierwsze chcemy, o czym wspominała też w expose pani premier Beata Szydło, doprowadzić do zwiększenia liczby ubezpieczających się rolników - powiedział PAP Jurgiel. Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, który przewiduje objęcie ochroną szerszej grupy rolników przez przyznanie dopłat budżetowych. W obecnej ustawie dopłaty są do stawki 3,5 proc. od sumy ubezpieczenia, PiS proponuje podniesienie dopłat do 9 proc.

MRiRW,resort rolnictwa,ministerstwo rolnictwa,Krzysztof Jurgiel,PiS

Resort rolnictwa czeka rewolucja. PiS chce zmiany kursu

Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości wskazał kandydata na szefa resortu rolnictwa. Będzie nim białostocki poseł PiS Krzysztof Jurgiel, który w przeszłości piastował już funkcję ministra rolnictwa w gabinecie Kazimierza Marcinkiewicza....
Drugim wymienionym przez szefa resortu rolnictwa zadaniem jest zmiana ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, która ma wprowadzić realne zabezpieczenia dotyczące obrotu ziemią.
 
- Chcemy zahamować zakup ziemi przez "podstawione słupy". To jest w Polsce proceder, który trwa od kilku lat. Niestety, rząd, który był nie potrafił tego zahamować. Nasze podstawowe rozwiązanie przewiduje, że nabywcą ziemi rolnej w Polsce ma być rolnik indywidualny osobiście prowadzący gospodarstwo rolne, i który nie może sprzedać nieruchomości przez 10 lat. Taka będzie podstawowa zasada. Uzupełnimy je o pewne zmiany i wierzę, że w ciągu stu dni rozwiązanie w tym zakresie zostanie przyjęte - zapowiedział Jurgiel.
 
- Po trzecie naszym priorytetem jest przygotowanie stanowiska do negocjacji Wspólnej Polityki Rolnej. W połowie przyszłego roku mamy przegląd Wspólnej Polityki Rolnej, polityki spójności i polityki finansowej" - wymieniał.

Jako czwarty priorytet wskazał zmianę polityki zasad rozwoju, "przejście od polityki neoliberalnej, finansowania rozwoju dużych miast na zrównoważony rozwój i danie szansy Polsce powiatowej". Wymienił przy tym wprowadzenie programów dotyczących infrastruktury społecznej i technicznej.
Sejm,komisja rolnictwa,posłowie,rolnictwo,PiS,PO,PSL,Jurgiel

Oto skład nowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. PiS ma większość

W poniedziałek późnym wieczorem posłowie VIII kadencji podjęli uchwałę o wyborze członków poszczególnych komisji sejmowych. W Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi zasiądzie 32 parlamentarzystów. Zgodnie z art. 20 regulaminu...
 
Jak mówił, najtrudniejszym wyzwaniem będzie znalezienie recepty na brak stabilizacji na rynkach rolnych, m.in. na rynku wieprzowiny i mleka oraz przygotowanie rozwiązań legislacyjnych i elementów wspierających.
 
- To zależy od światowej gospodarki. Komisja Europejska i Rada Ministrów ciągle szukają rozwiązań. Przyjęto zarządzanie ryzykiem i przyznano Polsce 28,5 mln euro na rekompensaty, ale problem dalej istnieje - ocenił.
 
Jego zdaniem łatwiejsze może okazać się drugie poważne wyzwanie polegające na poprawie jakości życia na obszarach wiejskich. - To jest do przeprowadzenia, potrzeba tylko zmian dokumentów programowych, strategii średniookresowej, umowy partnerstwa między Polską i UE - dodał.
 
Pytany o sposoby zahamowania rozwoju wielkoprzemysłowego tuczu zwierząt, co jako cel wskazało w programie PiS, odparł, że dla jego osiągnięcia "w zupełności wystarczy" egzekwowanie obecnych przepisów.
 
- Chodzi o to, żeby one spełniały warunki ochrony środowiska i te wszystkie wymagania, które przewiduje polskie prawo. Z tego co wiem, nie spełniają one tych wymagań, a organy kontrolne, które tym się zajmują, są bardzo liberalne - powiedział, zapowiadając, że w przyszłości kontrole takich zakładów będą wykonywane bardziej rzetelnie.
 
Głównymi autorami programu rolnego PiS byli właśnie Krzysztof Jurgiel i Janusz Wojciechowski, wiceszef komisji rolnictwa Parlamentu Europejskiego. 
Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!