Jurgiel: pomożemy rolnikom, którzy ucierpieli przez pogodę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-09-2016,8:40 Aktualizacja: 15-09-2016,9:06
A A A

W ciągu tygodnia, dwóch ustalona zostanie pula pieniędzy, jaka będzie przeznaczona dla rolników, którzy ucierpieli wskutek ekstremalnych zjawisk pogodowych - poinformował w Sejmie Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa.

Szef resortu na wniosek posłów PiS przedstawił w izbie informację bieżącą na temat rolnictwa i obszarów wiejskich w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Projekt tej strategii został przygotowany przez ministerstwo rozwoju, a jego konsultacje mają potrwać do końca września. W październiku dokument ma zostać przyjęty przez rząd.

psl, informacja rządu o rolnictwie, sejm, rynek mleka, rynek trzody chlewnej

Posłowie przyjęli informację Jurgiela na temat rynków rolnych

Sejm przyjął informację ministra rolnictwa na temat rynków rolnych. Według Krzysztofa Jurgiela najtrudniejsza sytuacja była na rynku mleka, o wsparcie dla którego resort zabiegał w UE. Informacja została przedstawiona w Sejmie przez...

W trakcie debaty minister pytany był m.in. o to, w jaki sposób resort pomoże polskim rolnikom, sadownikom, którzy latem ucierpieli wskutek ekstremalnych zjawisk pogodowych, w tym silnych gradobić.

Jurgiel poinformował, że w związku z kończącym się sezonem, w resorcie trwa bilansowanie strat, jakie ponieśli rolnicy. Dodał, że w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowana jest "pula środków", która zostanie przeznaczona na odszkodowania. Kwota ta ma zostać ustalona w ciągu tygodnia-dwóch.

Polityk przypomniał też, że odszkodowania będą wypłacane w przypadku, kiedy szkody przekroczyły 70 proc. strat w danej uprawie, a nie jak to było wcześniej - 70 proc. strat w całym gospodarstwie.

Minister przedstawiając informację na temat strategii dla rolnictwa, podkreślił, że jednym z priorytetów resortu jest odbudowa polskiego przemysłu przetwórczego.
afrykański pomór świń, asf, zespół do walki z asf, krzysztof jurgiel

PSL i PO: katastrofa u bram Polski, a Jurgiel śpi

Sytuacja na wsi w związku z epidemią afrykańskiego pomoru świń jest bardzo poważna, a minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel śpi i powołuje kolejne zespoły - mówili politycy PO i PSL. Ws. ASF na bieżąco są podejmowane działania - odpowiada...

Zapewnił, że rząd podejmie działania skierowane do sektora rolno-spożywczego, który "został w Polsce sprywatyzowany". - Większość jest w obcych rękach. Celem tego rządu i moim jest to, żebyśmy odbudowali w Polsce przetwórstwo - zadeklarował.

Wsparcie sektora jest niezbędne, szczególnie w sytuacji, kiedy "zachodni kapitał, zachodni właściciele przedsiębiorstw spożywczych" wykorzystują swoją przewagę wobec rodzimych firm i rolników.

Minister zwrócił uwagę, że nowa strategia ma podnieść konkurencyjność polskiego rolnictwa, zreformować zaplecze instytucjonalne, unowocześnić ofertę eksportową, tak by żywność wysokiej jakości była jednym z motorów polskiej gospodarki.

Powstać ma m.in. platforma żywnościowa, za pomocą której będzie można sprzedawać polskie produkty rolne na świecie. Jurgiel zapowiedział powstanie takich instytucji jak Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności, czy Polski Holding Rolno-Spożywczy. Ministerstwo ma również działać na rzecz seniorów objętych KRUS.
afrykański pomór świń, asf, specustawa, andrzej duda

Specustawa dotycząca ASF podpisana przez prezydenta

Wykup świń ze stref zagrożonych i przerób mięsa na konserwy, a następnie ich zakup przez instytucje państwowe - zakłada specustawa o rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, którą podpisał prezydent. Andrzej...

Strategia uwzględniać ma ponadto promocję i wprowadzanie innowacyjnych technologii do sektora spożywczego i leśno-drzewnego.

W trakcie swoich wystąpień posłowie opozycji sceptycznie oceniali przygotowywaną strategię. Dorota Niedziela (PO) skrytykowała resort za to, że dokument nie jest dyskutowany na posiedzeniu komisji rolnictwa, gdzie można byłoby dokonać jego merytorycznej oceny.

W podobnym tonie wypowiedział się przedstawiciel ludowców Krzysztof Paszyk. Jak mówił, rolnictwo nie potrzebuje kolejnych dokumentów, z których niewiele de facto wynika. - Osiem lat epatowaliście jako PiS pomysłami. Dzisiaj to powinien być ogień decyzji i działań, a mamy jakieś niemrawe plany, zapowiedzi i całą masę wpadek - powiedział.  

Paulina Hennig-Kloska (Nowoczesna) chciała się dowiedzieć, czy powstanie oddzielna strategia dla rynku mleka, który przeżywa kryzys w związku niskimi cenami. Pytała też, kiedy PiS spełni obietnicę wyborczą dotyczącą zrównania dopłat bezpośrednich dla polskich rolników względem unijnych.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!