Jurgiel na Dożynkach Jasnogórskich: rozwój polskiej wsi to priorytet rządu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (RS) | redakcja@agropolska.pl
03-09-2017,19:25 Aktualizacja: 04-09-2017,11:22
A A A

Dla rządu premier Beaty Szydło rozwój polskiej wsi to cel strategiczny, rolnictwo jest i będzie jednym z filarów polskiej gospodarki - powiedział podczas Dożynek Jasnogórskich w Częstochowie minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.

- Dla rządu, podkreślam - całego rządu pani premier Beaty Szydło, rządu PiS, rozwój polskiej wsi to cel strategiczny. Rolnictwo jest i będzie jednym z filarów polskiej gospodarki - oświadczył.

obszary wiejskie, biednie na wsi, Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

Biednie w gospodarstwach. Smutna diagnoza dla wsi

Pomimo znaczącego wsparcia unijnego płynącego na obszary wiejskie, gospodarstwa domowe rolników mają najniższe dochody na osobę. Tak wynika z rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR). Na ten przyjęty już jakiś czas temu...
Mamy najwięcej młodych rolników w całej Unii Europejskiej. Dzieci i wnuki rolników wybierają ten zawód z pełnym przekonaniem, dostrzegają postępującą poprawę warunków życia na wsi. W ciągu ostatnich 2 lat poprawiła się opłacalność produkcji, przyspieszyliśmy wypłaty zaliczek dopłat bezpośrednich, uruchomiliśmy wsparcie rynków rolnych ze środków unijnych i krajowych, przyjęliśmy ustawę o znakowaniu naszej żywności symbolem "Produkt polski", mamy prawie 30 nowych rynków dla eksportu polskich produktów rolno-spożywczych, dzięki czemu sprzedaż naszych produktów wyniesie w tym roku ponad 30 mld euro - powiedział minister.

Dodał, że trwają prace nad uzgodnieniami warunków wejścia na nowe rynki, państwo staje też po stronie rolnika "w nierównej walce" z dużymi sieciami handlowymi.

zakupy, żywność, podwójne standardy jakości żywności, Rumunia

Te same produkty w Niemczech i w Polsce mają inny skład

Gdy Komisja Europejska przedstawi założenia nowych aktów prawnych dot. jakości żywności, Polska będzie aktywnie uczestniczyć w procesie legislacyjnym - powiedział PAP minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Minister odniósł się do...
- Stawiamy tamę nieuczciwemu dyktowaniu cen za artykuły rolno-spożywcze oraz wymuszaniu rozmaitych opłat, jakich do niedawna żądały supermarkety. Ustawowa obrona praw dostawców zaczyna przynosić efekty - wyliczał.

Zapewnił też o dążeniu do wyrównania szans polskich gospodarstw w konkurencji z rolnikami państw starej Unii i wspomniał o obowiązującej od kilku miesięcy ustawie o sprzedaży detalicznej rolników, dzięki której - tak jak w innych państwach Unii Europejskiej - sprzedaż żywności wytworzonej we własnym gospodarstwie daje szansę na dodatkowe dochody.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj