Jurgiel ma dość i chce rozwiązania PZŁ. Sprawa trafiła na posiedzenie rządu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mariusz Polit PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-05-2018,18:35 Aktualizacja: 16-05-2018,18:39
A A A

Polski Związek Łowiecki powinien zostać rozwiązany - przekonuje Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. - Zgłosiłem ten problem na wtorkowym posiedzeniu rządu - mówi polityk.

Szef resortu w TVP powiedział, że obecnie jednym z głównych problemów rolników jest sprawa dzików i prawa łowieckiego. - Dla rolników nie jest zrozumiałe, że Polski Związek Łowiecki nie może się z tym uporać - powiedział.

prawo łowieckie, szacowanie szkód łowieckich, sołtysi, mswia, ministerstwo środowiska

Sołtysi nie chcą szacować strat łowieckich. Resorty rozwiążą problem?

Ministerstwo Środowiska we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji pracuje nad rozwiązaniem problemu szacowania szkód łowieckich. Sprawa dotyczy sołtysów, którzy nie chcą szacować strat bez...

- Mój wniosek jest taki, żeby jednak zmienić zasady funkcjonowania Polskiego Związku Łowieckiego. Uważam, że powinien on zostać rozwiązany - poinformował. Dodał, że w Niemczech jest ponad 30 stowarzyszeń, "które w sposób rynkowy dzierżawią obwody i tam problemów nie ma".

Minister powiedział, że "nie jest to moje bezpośrednie zadanie w rządzie, ale dziś na rządzie zgłosiłem, aby to uregulować". Jurgiel już pod koniec kwietnia mówił, że "Polski Związek Łowiecki nie pomaga w walce z ASF u dzików i to jest jeden z powodów rozprzestrzeniania się choroby".

Zdaniem polityka to organizacja działająca jako stowarzyszenie, więc nie można jej zmusić do działań. - To jest jeden z powodów tego, że ASF u dzików rozprzestrzenia się w kraju - mówił.

Afrykański pomór świń występuje w Polsce od lutego 2014 r. Pierwszy przypadek u dzika stwierdzono w województwie podlaskim blisko granicy z Białorusią. Od początku trwania epizootii wykryto w Polsce 2090 przypadków u dzików oraz 108 ognisk u świń. Cztery województwa objęte są ograniczeniami w związku z ASF: podlaskie, lubelskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie.
 

Poleć
Udostępnij