Jurgiel: izby rolnicze powinny odgrywać na wsi większą rolę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-12-2016,8:30 Aktualizacja: 10-12-2016,10:27
A A A
Izby Rolnicze powinny odgrywać na wsi znacznie większą rolę niż dotychczas, mogłyby np. przygotowywać rolników do zawodu - uważa Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa.  
 
Samorządy rolnicze mogłyby przejąć część zadań i wspólnie je realizować, szczególnie na poziomie województw i powiatów - zaznaczył szef resortu, który uczestniczył w Sejmie w V konferencji Samorządu Rolniczego, w której wzięło udział ok. 200 rolników.

ministerstwo rolnictwa, handel zagraniczny, promocja produktów spożywczych, doradztwo rolnicze

Resort rolnictwa ujawnił priorytety na przyszły rok

Handel zagraniczny i promocja polskich produktów spożywczych w kraju i za granicą oraz wzmocnienie doradztwa rolniczego to priorytety Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na 2017 rok. Ministerstwo wytypowało na przyszły rok 14 priorytetowych...
Polityk mówił, że przed wojną izby rolnicze odgrywały znacznie większą rolę, m.in. prowadziły szkoły rolnicze, była wówczas "ścisła ustawowa zależność między samorządem rolniczym a rządem". Teraz - według niego - mogłyby się włączyć np. do wdrażania wspólnej polityki rolnej.
 
Obecnie rola izb polega m.in. na opiniowaniu ustaw. Jest Komisja Dialogu Społecznego, gdzie odbywają się dyskusje. - Myślę, że te rozwiązania, które przyjmujemy (...) na razie nie wzbudzały kontrowersji. Chodzi o to, byśmy przyjmowali prawo i rozwiązania, które służą polskiej wsi i rolnikom - powiedział Jurgiel.
 
O dobrej współpracy izb z ministerstwem rolnictwa mówił także Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. 

Jurgiel w liście otwartym do PSL: zrealizowaliśmy 17 waszych obietnic

Ministerstwo Rolnictwa zrealizowało w ostatnim roku 17 różnych przedsięwzięć na rzecz rolnictwa spośród 24 które obiecywał PSL gdy współrządził krajem - mówił w niedzielę na konferencji prasowej w Białymstoku...
Poinformował, że obecnie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o izbach rolniczych, taka nowelizacja - jego zdaniem - jest potrzebna po 20 latach działania. Nowe przepisy powinny wzmocnić pozycję rolnika na wsi.
 
Rolnicy są obecnie w mniejszości na wsi i nie mogą decydować o wielu sprawach, które się wokół nich dzieją. Nawet nie mogą się przebić w wyborach do samorządu lokalnego, dlatego jest potrzeba wzmocnienie głosu rolnika poprzez samorząd rolniczy - tłumaczył prezes izb.
 
- Jeśli to mają być rozwiązania na wzór przedwojennych, to izby powinny odgrywać znaczącą rolę we wszystkim, co się wiązało z zawodem rolnika. Chodzi o współdecydowanie o tym, co się dzieje na wsi i bycie odpowiedzialnym za te decyzje np. w zakresie obrotu ziemią, doradztwa rolniczego czy też melioracji gruntów - wskazał na koniec Szmulewicz.
Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!