Jazda traktorem czy kombajnem bez OC może słono kosztować

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
26-10-2020,20:10 Aktualizacja: 26-10-2020,20:17
A A A

OC jest jednym z obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej, do posiadania którego zobowiązany jest każdy właściciel pojazdu mechanicznego.

Dzięki niemu każdy, kto spowoduje wypadek, ma zagwarantowane pokrycie kosztów naprawy pojazdu osoby trzeciej, a w sytuacjach tego wymagających również pokrycie kosztów leczenia osoby przez nas poszkodowanej.

W ubiegłym roku ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym 9 miliardów 451 milionów złotych w ramach OC.

sieczkarnie, wypadki na drogach, Cieszęta, otmuchów

Ciężarówki kontra sieczkarnie. "Zęby" maszyny wbiły się w kabinę

Na drogach doszło do dwóch kraks z udziałem samojezdnych sieczkarni do kukurydzy i ciężarówek. W jednej z nich "zęby" maszyny rolniczej wbiły się w kabinę drugiego pojazdu. Do pierwszego zdarzenia doszło na łuku drogi...

Konsekwencje braku posiadania OC to nie tylko zbędne nerwy i stres - to przede wszystkim kary pieniężne, które mogą negatywnie zaskoczyć niejednego kierowcę. Opłaty zależą od dwóch czynników - czasu, który określa jak długo jeździmy bez niezbędnego dokumentu oraz rodzaju pojazdu.

Wartość mandatu za brak ważnego OC zaczyna się od 170 zł, a kończy nawet na 7800 zł w przypadku samochodu ciężarowego. Według danych przedstawionych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny na tego typu kary może być narażonych aż 100 tysięcy kierowców, bowiem aż tyle jeździ bez ważnego ubezpieczenia OC.

Wysokość opłaty karnej za brak OC komunikacyjnego uzależniona jest od rodzaju pojazdu, którego posiadacz nie spełnił obowiązku ubezpieczenia: samochody osobowe - równowartość 2-krotności  minimalnego wynagrodzenia za pracę, samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy - równowartość 3-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę,  pozostałe pojazdy - równowartość 1/3 minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W przypadku kary ważny jest także okresu pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej w danym roku kalendarzowym: do 3 dni - 20 proc. pełnej opłaty karnej, od 4 do 14 dni - 50 proc. pełnej opłaty karnej, powyżej 14 dni - 100 proc. opłaty karnej.Osoba, która nie spełniła w danym roku obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC - zgodnie z warunkami określonymi w ustawie - powinna dobrowolnie wnieść należną stawkę opłaty na konto UFG.
 
Jeśli nie wpłacisz kary dobrowolnie, może być ona w konsekwencji ściągana zgodnie z procedurami administracyjnymi, tj. przez urząd skarbowy na drodze postępowania egzekucyjnego - ostrzega Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj