Jaki będzie budżet UE? Resort rolnictwa gotowy na każdy scenariusz

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Karolina Mózgowiec PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-12-2020,14:25 Aktualizacja: 07-12-2020,14:31
A A A

W resorcie trwają przygotowania do nowej perspektywy finansowej w pierwotnie zakładanej wersji, choć jesteśmy gotowi na różne scenariusze - mówił Grzegorz Puda, minister rolnictwa. Dodał, że jest dobrej myśli co do negocjacji w sprawie unijnego budżetu.

Na czwartek i piątek, podczas szczytu Rady Europejskiej zaplanowana jest kolejna tura negocjacji budżetowych w UE.

Zaliczki dla rolników, dopłaty bezpośrednie, wsparcie dla rolnictwa, prow 2014-2020

Dlaczego na konto wpłynęło tyle zaliczek? Ważne wyjaśnienia ARiMR

Niektórzy rolnicy otrzymali tylko zaliczkę do płatności PROW, inni tylko do płatności obszarowych, a jeszcze inni obie zaliczki - brzmią wyjaśnienia ARiMR w kwestii kwot, jakie wpłynęły na konta rolników. Do końca listopada na...

Polska i Węgry zapowiedziały weto do projektu wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-2027 w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności.

Puda pytany w Polskim Radio 24 o to, ku któremu rozwiązaniu się skłania - weto czy kompromisowi - odpowiedział, że niezależnie od tego, co się stanie, w resorcie rolnictwa trwają przygotowania do nowej perspektywy finansowej w pierwotnie zakładanej wersji.

- Przygotowujemy się tak, by nowa perspektywa przyniosła rolnikom wiele korzyści, aby mali i średni mogli z tej perspektywy skorzystać. Niezależnie od tego, co przyniosą najbliższe dni, musimy działać tak, by w jak najlepiej udało nam się przygotować. Jesteśmy gotowi na różne scenariusze. Natomiast na dziś przygotowujemy się tak, jakby te środki finansowe, o których mówimy, jakby ta sytuacja prowadziła w kierunku, który wszyscy chcemy. Osobiście uważam, że w końcu do jakiegoś kompromisu dojdzie - ocenił polityk.

pomoc de minimis, krir, wsparcie dla rolnictwa, komisja europejska

Urzędnicy z UE nie pójdą rolnikom na rękę w kwestii de minimis

Komisja Europejska uważa, że warunki przyznawania pomocy de minimis dla rolników powinny pozostać niezmienione. Odrzuciła tym samym propozycję Krajowej Rady Izb Rolniczych. Zarząd KRIR w sierpniu zwrócił się do komisarza UE ds....

Zapytany, na ile zagrożone byłyby środki dla polskiego rolnictwa w przypadku ewentualnego weta i prowizorium budżetowego, odparł, że jest to obszar, o którym, niewiele wiemy.

- Nie wiemy, jak by się to miało odbywać, na jakich warunkach miałoby być procedowane. W związku z tym najlepiej jest robić to, co się potrafi, czyli przygotowywać się do tego, jakby ta sytuacja miała być w pierwotnej wersji. Oczywiście gdyby się coś miało zmienić, będziemy musieli te kierunki zmodyfikować. Ale jestem dobrej myśli - powiedział.

Dodał, że jest w kontakcie z Januszem Wojciechowskim, unijnym komisarzem ds. rolnictwa. - Myślimy, w jakim kierunku będziemy podążać. Polska, jak i inne kraje ma tu duże wsparcie ze strony komisarza Wojciechowskiego - zaznaczył minister rolnictwa.

Pytany o zarzuty PSL, że nie reaguje na problemy rolników takie, jak transporty do Polski trzody chlewnej niewiadomego pochodzenia, Puda stwierdził, że to nie jest prawda.

- Jeśli chodzi o trzodę chlewną, jesteśmy w stałym kontakcie ze służbami. Podczas akcji rolników zostały zatrzymane dwa transporty. Po naszej kontroli okazało się, że wjechały do Polski zgodnie z przepisami prawa unijnego. Mamy wspólny rynek rolny w ramach krajów UE i tak samo, jak transporty z UE do Polski wjeżdżają, tak samo te transporty z Polski wyjeżdżają - zaznaczył.

Przypomniał też, że rząd przygotował wsparcie finansowe dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem wywołanym przez COVID-19, które obejmowało różne sektory produkcji rolnej, m.in. hodowlę trzody chlewnej.

Dodał, że w ubiegłym tygodniu resort ogłosił wsparcie dla producentów trzody chlewnej, którzy produkują w cyklu otwartym.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj