Jak premier ceni swoją ziemię? Ile minister zarabia na rolnictwie?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
07-07-2020,8:05 Aktualizacja: 07-07-2020,8:14
A A A

Premier Mateusz Morawiecki ma niedużo ziemi rolnej, ale wycenia ją bardzo wysoko. Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa posiada gospodarstwo i podaje, ile na nim zarobił. Zaglądamy do oświadczeń majątkowych polityków.

W opublikowanym niedawno oświadczeniu prezesa Rady Ministrów z listopada 2019 roku wśród kilku cennych nieruchomości polityk wymienia działkę rolną o powierzchni ok. 2 hektarów.

wybory prezydenckie, obszary wiejskie, import płodów rolnych, odstrzał dzików

Rolnicy pytają, czy kandydaci na prezydenta rozróżnią pszenicę od żyta

Import płodów rolnych z zagranicy, poparcie dla sanitarnego odstrzału dzików, regulacje cen i marż, nierówne dopłaty unijne czy rozróżnianie gatunków zbóż - o to chciałoby zapytać środowisko rolnicze...

Według niego jej przybliżona wartość to 200 tys. zł, czyli ok. 100 tys. za ha. To sporo, biorąc pod uwagę, że średnia cena gruntów rolnych według Głównego Urzędu Statystycznego na koniec ub.r. wyniosła niecałe 47 tys. zł za ha. Warto jeszcze zwrócić uwagę na zasoby pieniężne Mateusza Morawieckiego, które wyniosły bagatela 5,1 mln zł.

Inni członkowie rządu także mają ziemię. Na przykład Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości wymienił działkę rolną o pow. 73 ary oraz dwie działki rolno-leśne o pow. 1,1 i 1,4 ha (nie podaje ich szacunkowej wartości), a Marek Gróbarczyk, minister gospodarski wodnej i żeglugi śródlądowej posiada użytki rolne o pow. 1,22 ha (otrzymał z tego tytułu ok. 766 zł unijnej dopłaty).

Wielokierunkowe gospodarstwo rolne w swoim majątku wykazał natomiast minister Ardanowski. Składa się z 14 ha ziemi, domu i budynków inwentarskich. Gospodarstwo przyniosło mu 15 tys. zł przychodu i 12,5 tys. zł dochodu (oświadczenie złożone w połowie listopada 2019 r.). Szef resortu rolnictwa miał ponadto 75 tys. zł oszczędności.

Wiceminister Ryszard Kamiński w oświadczeniu wymienił gospodarstwo rolne o pow. 16,5 ha z przychodem za 2019 r. w wysokości 58 tys. 500 zł i dochodem sięgającym ok. 13 tys. zł.

Jan Białkowski, drugi wiceminister rolnictwa posiada gospodarstwo o pow. przeszło 20 ha z przychodem/dochodem za 2019 r. w wysokości niecałych 46 tys. zł.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement