Jabłka, pieczywo i kabanosy. Wiemy, co będą jedli pielgrzymi ŚDM

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
16-01-2016,9:00 Aktualizacja: 16-01-2016,9:47
A A A

Przykładowy pakiet żywieniowy pielgrzyma na Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016 i namiot gastronomiczny do obsługi pielgrzymów zaprezentowano w piątek na terenie Campusu Misericordiae w podwielickich Brzegach.

W pakiecie śniadaniowym znalazło się m.in. polskie jabłko, pojemnik z owsianką, sok owocowy, hermetycznie zapakowana porcja kabanosów, ciastko i pieczywo. Zestaw będzie zmieniany co dnia i wydawanym w torebce oznaczonej logo ŚDM, konsorcjum firm Polish Food i Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Andrzej Janicki, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW

Soki i nektary są naturalnie pasteryzowane. Jak domowe przetwory

Pasteryzacja to najbardziej naturalna metoda przedłużania trwałości owoców i warzyw. Polega na niszczeniu bakterii w wyniku obróbki termicznej i jest stosowana przez producentów, by produkty zachowały jak najwięcej wartości...
– Caritas będzie organizatorem spinającym całość żywienia podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie – powiedział dziennikarzom dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Bogdan Kordula.

– Podpisaliśmy taką umowę z organizatorami, współpracujemy w tym zakresie z konsorcjum Polish Food. Zapraszamy również wszystkich partnerów żywieniowych, bo wiemy, że sami tego nie zrobimy – powiedział ks. Kordula. – Nastawiamy się na to, że w ciągu godziny musimy wydać 100 tys. posiłków – dodał.

Jak wyjaśnił ks. Kordula, Caritas będzie współpracowało z konsorcjum firm Polish Food, ponieważ w jego skład wchodzą duże firmy z doświadczeniem i wyposażeniem logistycznym, produkujące polską żywność i w większości działające w Małopolsce, m.in. Conspol, Amplus.

Szef krakowskiej Caritas zaprezentował również namiot gastronomiczny, który będzie rozstawiony w 20 strefach żywieniowych w Krakowie i w ponad 20 na terenie Campusu Misericordiae. – To są duże namioty, w których znajdą się pakiety śniadaniowe, lunche, obiady i kolacje. Będą to również miejsca wydawania gorących posiłków razem z gorącą herbatą i kawą – powiedział ks. Kordula.

Namiot ma otwarte burty i kilka zadaszonych wejść, które będą oddzielone barierkami i którymi pielgrzymi będą mogli podchodzić do lady i odbierać pakiety. Został specjalnie zaplanowany do szybkiej obsługi. Organizatorzy chcieliby, aby na obsłużenie jednego pielgrzyma wystarczyło 10 sekund.

zakupy, konserwanty, soki, produkcja, pasteryzacja, sterylizacja, SGGW

Żywność bez konserwantów? Teraz to naprawdę możliwe

60 proc. konsumentów jest przekonanych, że produkty z długim terminem przydatności do spożycia muszą zawierać konserwanty. Eksperci przekonują, że wcale nie musi tak być, bo producenci stosują inne metody gwarantujące trwałość...
– Pakiety żywieniowe są bezpłatne, wydawane będą w ramach tej składki członkowskiej, którą pielgrzymi już przy rejestracji zdeklarowali na wsparcie ŚDM i wykupili. Oprócz tego w namiotach będzie prowadzona sprzedaż pakietów żywieniowych – powiedział ks. Kordula.

Cena pakietu śniadaniowego została określona na poziomie 10 zł, obiadowego – 20 zł, a lunchu lub kolacji – 15 zł. Pielgrzymi będą także mogli korzystać z żywienia w restauracjach w tej samej cenie. W namiotach gastronomicznych rozdawana będzie także darmowa żywność otrzymana od darczyńców.

– Współpracuje już z nami grupa ponad 20 producentów żywności. Chcielibyśmy, aby te pakiety były zróżnicowane, wymienialne i zbilansowane. Bierzemy pod uwagę to, że wzorem innych ŚDM pielgrzymi będą chcieli się wymieniać pakietami lub dzielić produktami. Oprócz tego przykładowego pakietu śniadaniowego będziemy kompletować pakiety również z dżemów, nabiału, mięsa, będą pakiety bezmięsne, bezglutenowe, z sokiem, z wodą, z innymi owocami itp. – powiedziała specjalistka od logistyki konsorcjum Polish Food Katarzyna Rybicka z firmy Amplus, odpowiedzialna za strategię i rozwój firmy oraz kanały alternatywne.

Centrum Kompetencji Puławy, janusz igras, bezpieczna żywność

Polska żywność cieszy się coraz lepszą opinią na świecie

Centrum Kompetencji Puławy opublikowało raport, z którego wynika, że nasz kraj może stać się europejskim centrum produkcji i przetwórstwa żywności. Dużą rolę ma tu do odegrania branża nawozów. - Chodzi o dostosowanie...
Przykładowe pakiety żywieniowe zaprezentowano na terenie powstającego Campusu Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką w budynku magazynowym firmy 7R Logistic. W trakcie ŚDM obiekt będzie pełnił rolę zakrystii. Na terenie Campusu Misericordiae podczas Światowych Dni Młodzieży 2016 odbędzie się sobotnie nocne czuwanie 30 lipca i niedzielna Msza Posłania z papieżem Franciszkiem 31 lipca.

Okazją do prezentacji było karnawałowe spotkanie wolontariuszy i dzieci uczestniczących w zajęciach prowadzonych przez Caritas w Gminie Wieliczka.

Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie i w Wieliczce w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku.

Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie. Wstęp na wszystkie wydarzenia ŚDM jest otwarty.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement