Izolacja i kwarantanna rolnika będą "wycenione" tak samo

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
11-03-2021,13:05 Aktualizacja: 11-03-2021,13:10
A A A

Objęcie rolnika izolacją w związku z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem będzie podstawą do ubiegania się o zasiłek w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiedziało na wniosek rolniczego samorządu dotyczący rozbieżności w świadczeniach otrzymywanych z KRUS przez gospodarzy, w przypadku zachorowania bądź podejrzenia zakażenia COVID-19.

krir, pandemia koronawirusa, rolnik na kwarantannie, reżim sanitarny w związku z covid-19

KRIR chce rozwiązania zasiłkowego absurdu

W kilkuosobowej, mieszkającej razem rodzinie rolniczej, kiedy tylko jedna z osób jest chora na COVID-19, a pozostałe muszą przebywać na kwarantannie, zakażony otrzyma zaledwie 150 zł, a zdrowi po 1300 zł - wytyka Krajowa Rada Izba...

"W kilkuosobowej, mieszkającej razem rodzinie rolniczej, kiedy tylko jedna z osób jest chora na COVID-19, a pozostałe muszą przebywać na kwarantannie, zakażony otrzyma zaledwie 150 zł, a zdrowi po 1300 zł" - brzmiało wystąpienie.

Resort zapewnił, że dostrzegł problem sygnalizowany zarówno przez samorząd rolniczy, jak i przedstawiany przez samych gospodarzy w licznych rozmowach telefonicznych oraz korespondencji listowej.

"Po przeanalizowaniu przyczyny różnego wsparcia dla osób, które zmuszone zostały decyzją administracyjną do ograniczenia lub zaprzestania swojej działalności w związku z chorobą wywołaną przez COVID-19, przygotowana została propozycja zmiany do ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw" - zapewniają urzędnicy.

Jak doprecyzowali, zmiana polega na poszerzeniu obecnie ujętych w ustawie sytuacji będących podstawą do ubiegania się przez rolnika i domownika o zasiłek w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia - w związku z zakażeniem lub podejrzeniem zakażenia COVID-19 (kwarantanna, hospitalizacja i objęcie nadzorem epidemiologicznym) - także o objęcie izolacją.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu