Inspektorzy sprawdzili owoce i warzywa. Posypały się kary

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Łukasz Pawłowski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-02-2020,12:30 Aktualizacja: 18-02-2020,12:36
A A A

Inspektorzy Inspekcji Handlowej sprawdzili w 2019 roku 5,5 tys. partii owoców i warzyw i zakwestionowali prawie 25 proc. z nich. Nieprawidłowości najczęściej dotyczyły braku informacji lub błędnych danych o kraju pochodzenia.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że nałożono w sumie ponad 260 kar o łącznej wysokości ok. 200 tys. zł.

uokik, zmowa przetargowa, szczepionki na lisy, marek niechciał, Michał Holeksa

UOKiK ma dowody i karze. Ustawiali przetargi na zrzut szczepionek

Sześciu przedsiębiorców, którzy świadczyli usługi lotniczego zrzutu szczepionek dla lisów, zawarło zmowę przetargową - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który nałożył na nich łączną karę w...

"Konsument musi dysponować rzetelną informacją skąd pochodzą ziemniaki, pomidory, ogórki czy jabłka. Często na tej podstawie w ogóle decyduje o tym czy dokona zakupu. Niedopuszczalne jest, aby sklepy wprowadzały konsumentów w błąd co do kraju pochodzenia produktów" - powiedział cytowany w komunikacie Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

"Docierają do nas sygnały od konsumentów, rolników i organizacji pozarządowych dotyczące nieprawidłowości na rynku rolno-spożywczym. Bierzemy je pod uwagę w naszych postępowaniach i przy planowaniu kontroli. Trzeba pamiętać, że w Polsce jest ok. 340 tys. różnych sklepów, dlatego tak ważną, pozytywną rolę mogą odegrać organizacje pozarządowe. Organizacje te poprzez dodatkowy nacisk konsumencki na nieuczciwych przedsiębiorców, poprzez piętnowanie nieprawidłowości mobilizują ich do odpowiedzialnego działania. Przy konstruktywnej postawie niewątpliwie stanowią ważne uzupełnienie krajowego systemu nadzoru tak, jak to się dzieje również w pozostałych krajach Unii Europejskiej" - dodał szef UOKiK.

ceny żywności w indiach, ceny warzyw, Deepa Banu, Narodowe Biuro Statystyczne Indii

Ceny żywności oszalały. Warzywa droższe nawet o 60 procent

Tylko w grudniu warzywa w Indiach zdrożały o 60 proc., a inne podstawowe produkty spożywcze o 10-35 proc. Na bazarach coraz głośniej mówi się o kryzysie. Gospodarka rośnie najwolniej od 7 lat. - Ceny warzyw oszalały. Podstawowe produkty są...

W komunikacie UOKiK napisano, że ze wstępnych danych wynika, że w 2019 r. Inspekcja Handlowa przeprowadziła ponad 800 kontroli jakości i oznakowania warzyw (w tym ziemniaków) i owoców.

To ok. 10 proc. wszystkich kontroli w obszarze żywności. Kontrole odbywały się w sklepach w całej Polsce, także w największych sieciach takich, jak Biedronka, Auchan, Carrefour, Lidl, Kaufland.

Jak informuje UOKiK Inspekcja Handlowa świeże warzywa i owoce kontroluje tylko w sklepach. Na wcześniejszym etapie obrotu - w imporcie, zakładach pakujących, hurtowniach, magazynach, na giełdach towarowych – sprawdza je Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, która od lipca 2020 r. przejmie kompleksowy nadzór nad żywnością, zapewniając kontrolę całego łańcucha dostaw, w ujęciu "od pola do stołu".
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement