Infrastruktura drogowa ma dotrzeć pod strzechy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-09-2017,14:50 Aktualizacja: 11-09-2017,15:05
A A A

5 mld zł wyniesie dofinansowanie do sześciu inwestycji drogowych, w sprawie których umowy podpisano w poniedziałek w Ministerstwie Rozwoju. Łączna wartość inwestycji przekracza 11 mld zł, gdyż pozostałe 6 mld zł to wkład państwa.

Chodzi o dofinansowanie budowy: drogi ekspresowej S2 na odcinku węzeł Puławska-węzeł Lubelska; drogi ekspresowej S5 Bydgoszcz-Mielno na odcinku Białe Błota-Mielno; drogi ekspresowej S6 Szczecin-Koszalin na odcinku Kiełpino-początek obwodnicy Koszalina i Sianowa; obwodnicy Koszalina i Sianowa; drogi ekspresowej S7 na odcinku Lubień-Rabka; obwodnicy Góry Kalwarii.

wypadek, policja, śmiertelny wypadek, wypadki na wsi, wypadek samochodowy

Na drogach co roku giną całe gminy

Rocznie w Polsce ginie na drogach ponad 3 tys. osób. Co piąty Polak w wieku 10-30 lat, poniósł śmierć na skutek wypadku drogowego. Czas to zmienić - apeluje Polska Izba Ubezpieczeń. Organizacja w raporcie "Strategia poprawy...

Dzięki temu powstanie 180 km nowych dróg, a łączna wartość tych inwestycji to ponad 11 mld zł. Obecny podczas podpisywania umów Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów powiedział, że inwestycje te nie byłyby możliwe bez zdolności do finansowania projektów infrastrukturalnych z budżetu państwa.

Zaznaczył, że wartość inwestycji wynosi w sumie 11 mld zł, z czego 5 mld zł pochodzi z budżetu unijnego, a 6 mld złotych mamy z uszczelnienia podatków i z budżetu państwa.

- W taki sposób należy na to popatrzeć - że to jest wspólny wysiłek. Bardzo jesteśmy szczęśliwi, że możemy jakby skorzystać z tych środków, niemniej jednak bez zdolności do finansowania tego typu wielkich projektów infrastrukturalnych ze strony budżetu państwa nie byłyby możliwe te inwestycje - zaznaczył wicepremier.

budowa drogi S19, podlaskie, Krzysztof Jurgiel, S19 Via Carpatia

Na budowę tej drogi czeka cała wschodnia Polska. S19 coraz bliżej

Jeszcze w tym roku planowane jest podpisanie umów na realizację kilku odcinków drogi ekspresowej nr 19 w Lubelskiem - zapowiedział w niedzielę w Kraśniku minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Będzie to fragment...

Jak mówił, "bardzo często na skutek takiego, a nie innego rozwoju wydarzeń w ostatnich 20 latach wydaje nam się w Polsce, że budujemy drogi wyłącznie niemalże z budżetu Unii Europejskiej". Zapewnił jednocześnie, że "bardzo jesteśmy wdzięczni za ten budżet".

Jak mówił Morawiecki, realizowane inwestycje "są niezwykle ważne", bo "mają potencjał udrożnienia ważnych kawałków regionalnych dróg".

- Jest ważne, żeby rzeczywiście infrastruktura docierała pod strzechy. To znaczy, żeby nie tylko łączyła wielkie miasta (...), ale żeby właśnie to były też mniejsze miejscowości, jak w tym przypadku drogi S5 czy S6, ale też drogi krajowe - wskazał.

Morawiecki podkreślił, że "nie ma rozwoju gospodarczego bez dobrego połączenia obszarów pod inwestycje pomiędzy sobą".

Przemysław Gorgol, dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych powiedział, że kolejne umowy na dofinansowanie sektora drogowego zostaną podpisane jeszcze w tym roku.
Te dwa kolejne projekty to fragment drogi SW17 Garwolin-Kurów i drogi S6 Szczecin-Koszalin na odcinku Goleniów-Kiełpino.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement