Holding ma "wyregulować" ceny żywności i pomóc w walce z inflacją

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-04-2022,10:00 Aktualizacja: 08-04-2022,10:45
A A A

Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu Rada Ministrów przyjmie uchwałę formalnie powołującą Polski Holding Spożywczy - powiedział Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. W jego ocenie holding będzie miał regulujący wpływ na ceny żywności, może też pomóc w walce z inflacją.

Polityk przypomniał, że prace nad holdingiem trwają już od prawie dwóch lat i "tak się szczęśliwie złożyło, że ich finał przypadł właśnie teraz, kiedy będzie najbardziej potrzebny", m.in. po to, by mieć regulujący wpływ na ceny żywności.

holding spożywczy, Henryk Kowalczyk, Jacek Sasin, Krajowa Spółka Cukrowa, Elewarr

Zakłady przetwórcze, a później sieć handlowa w holdingu spożywczym

Będziemy chcieli nabywać w różnych miejscach zakłady przetwórcze, ale myślę, że również przyjdzie czas na sieć handlową - mówi Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa pytany o holding spożywczy. Dodał, że powinien działać w...

Zauważył, że w wyniku wojny w Ukrainie, która jest dużym eksporterem zboża, na rynku globalnym mogą wystąpić pewne zaburzenia. - Na szczęście Polska jest krajem, który tylko w niewielkim stopniu uzupełnia wewnętrzne potrzeby importem (ok. 4 proc.), ale musimy przygotować się do kryzysu, który będzie związany z niedoborem zboża na rynkach europejskich i światowych - powiedział.

Sasin wyjaśnił, że takie kryzysy potęgują ryzyko maksymalizacji zysków przez niektórych pośredników. Natomiast PHS będzie takim pośrednikiem, "który ma dbać o to, by rolnik mógł otrzymać zapłatę, która da mu możliwość zrekompensowania kosztów i kapitał na rozwój".

Wicepremier ma też nadzieję, że holding pomoże w utrzymaniu cen w sklepach, "żeby nie były windowane przez spekulację". W jego ocenie, PHS może wspomóc walkę z inflacją. Wskazał jednak, że holding będzie jednym z graczy na rynku, nie będzie miał dominującej pozycji.

- Pierwsze efekty utworzenia holdingu powinny być w niektórych sektorach widoczne w tym roku - dodał Andrzej Śliwka, wiceminister aktywów państwowych. Zapewnił, że jego utworzenie jest priorytetem zarówno dla jego resortu, który tworzy grupę, jak i dla ministra rolnictwa.

PSL, Miłosz Motyka, Stefan Krajewski, Jacek Sasin, Krajowa Grupa Spożywcza,

PSL o holdingu: za chwilę będziemy mówić o nim w czasie przeszłym

Rolnicy potrzebują realnego wsparcia i zmian, a nie gabinetowych pomysłów jak powołanie holdingu rolno-spożywczego. Zdaniem ludowców Krajowa Grupa Spożywcza to kolejny projekt polityczny, o którym za chwilę "pewnie...

Do grupy będzie wchodziło 15 wytypowanych państwowych podmiotów. Będzie obejmowała sześć segmentów - produkcję nasienną, produkcję cukru, produkcję skrobi, sektor rolny, przetwórstwo spożywcze i sektor zbożowo-młynarski. - Podmioty zostały wybrane na podstawie wszechstronnej analizy i mają zarówno wartość dodaną jeżeli chodzi o korzyści dla polskiego rolnictwa, ale także dla biznesu - zapewnił wiceszef MAP.

Według analiz resortu oraz niezależnego doradcy, holding powinien osiągnąć przychody ok. 3,5 mld zł i będzie zatrudniał ok. 4,7 tys. osób.

Integratorem w procesie budowy grupy jest Krajowa Spółka Cukrowa, a w skład holdingu mają wejść: Elewarr, Danko, Małopolska Hodowla Roślin, Poznańska Hodowla Roślin, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego, Pomorska-Mazurska Hodowla Ziemniaka, Hodowla Zwierząt i Nasiennictwa Roślin Polanowice oraz Kombinat Rolny Kietrz.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!