Handel obwoźny pod lupą KAS. Firma nie rejestrowała przychodu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
05-04-2018,11:00 Aktualizacja: 05-04-2018,11:14
A A A

Funkcjonariusze Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego (KAS) w Białymstoku wykryli, że zajmująca się charakterystycznym dla obszarów wiejskich handlem obwoźnym firma nie zarejestrowała ponad 327 tys. złotych przychodu.  

Wszystko zaczęło się od zatrzymanego przez mundurowych do kontroli drogowej samochodu, z którego prowadzony był handel obwoźny artykułami spożywczymi. Już wstępne czynności sprawdzające wykazały, że kierowca pojazdu sprzedawał towary bez dokonywania rejestracji obrotów na kasie.

sklep, zakupy, ceny produktów, UOKiK, mandat za oszukiwanie klientów

Małe sklepy mają problem z cenami

Posiadające tradycyjną obsługę, czyli sprzedawcę za ladą, sklepy - a takie na obszarach wiejskich zdecydowanie przeważają - są od dużych, samoobsługowych rzetelniejsze, ale nie radzą sobie z podawaniem informacji o cenach. W III kwartale 2017 roku...

"Dalsze czynności i analiza dokumentów w siedzibie kontrolowanej firmy pozwoliły ustalić, że była to w niej powszechna praktyka. Funkcjonariusze stwierdzili, że jej właściciele nie zaewidencjonowali w ostatnich 15 miesiącach przychodu ze sprzedaży artykułów spożywczych w kwocie ponad 327 tys. złotych" - podała KAS.

Dwóm współwłaścicielom firmy przedstawiono zarzuty z kodeksu karnego skarbowego dotyczące nierzetelnego prowadzenia ksiąg podatkowych. Zostali ukarani grzywnami w wysokości po 10 tys. złotych.

"Dodatkowo w trakcie prowadzonego postępowania przedsiębiorcy złożyli korekty deklaracji i wpłacili zaległy podatek dochodowy i VAT" - poinformowała podlaska KAS.

Wygląda na to, że służby celno-skarbowe wzięły pod lupę handel obwoźny, z którego ze względu na rozproszenie miejscowości i znikające małe sklepy stacjonarne, korzystają chętnie mieszkańcy obszarów wiejskich.

Pod koniec ubiegłego roku pisaliśmy m.in. o przyłapanym na gorącym uczynku w jednej z wiosek w gminie Bartoszyce (woj. warmińsko-mazurskie) kierowcy "sklepu na kółkach", który handlował alkoholem bez wymaganego zezwolenia.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj