Gwiazdy betlejemskie. Na czym polega wyjątkowość tych roślin?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
20-12-2017,9:20 Aktualizacja: 20-12-2017,9:25
A A A

Gwiazdy betlejemskie, rośliny kojarzone ze świętami Bożego Narodzenia, na rynku hurtowym w Broniszach pod Warszawą są dostępne w pełnej ofercie kolorystycznej, w różnych wielkościach i cenie - od kilku złotych w doniczkach do kilkudziesięciu za duże nasadzenia w dekoracyjnych donicach lub koszach.

80 proc. wszystkich gwiazd betlejemskich jest w kolorze czerwonym. Pozostałe 20 proc. występuje w wielu innych barwach - od koloru brzoskwiniowego, poprzez ciemny burgund i kremową biel, po odcienie łososiowe, pomarańczowe, różowe.

hodowla karpi, karp, cena karpia, odłowy karpi, Marek Trzcieliński, Związek Producentów Ryb

Karpie na święta będą bardzo drogie. Ryb jest o wiele mniej niż przed rokiem

Tegoroczne odłowy karpi przekroczyły już półmetek. Niestety, nie napawają jednak optymizmem ani hodowców ryb, ani konsumentów, u których karp króluje na świątecznym stole. Marek Trzcieliński, prezes Związku...
- Spotkać można odmiany dwukolorowe, cętkowane, w różnych rozmiarach i kształtach. Te nowe odmiany uprawne nie mają jednak nic wspólnego z dziko rosnącą poinsecją - zaznacza rzecznik rynku Małgorzata Skoczewska.

Poinsecja (zwana popularnie gwiazdą betlejemską) pochodzi z lasów liściastych Meksyku. Rośnie tam jako krzew, który dorasta do wysokości pięciu metrów. W Meksyku, gdzie roślinę tę nazywają Flores de Noche Buena jest kojarzona ze świętami Bożego Narodzenia już od XVI wieku.

Światowa kariera, jako gwiazdy betlejemskiej używanej do dekoracji świątecznych, rozpoczęła się dopiero na początku XX wieku. Swoją popularność zyskała jako roślina doniczkowa w latach pięćdziesiątych XX wieku.

To właśnie wtedy udało się niemieckim ogrodnikom wyhodować zwarte odmiany o krótkich łodygach, które jako rośliny pokojowe były w stanie wytrzymać temperaturę ogrzewanych pomieszczeń.

bimbrownictwo, podlaskie, alkohol, bimber, KAS, nielegalny alkohol w lesie

Przed świętami kwitnie bimbrownictwo i wzrasta przemyt alkoholu

Czarny rynek mocnych alkoholi w Polsce to ok. 24 mln litrów 100 proc. alkoholu rocznie. W tym morzu nielegalnych trunków jakie trafiają do konsumentów ok. 18 mln litrów stanowi alkohol skażony, przemyt to co najmniej 3...
Od tego czasu uzyskano ponad 150 odmian. Poinsecje dostępne są we wszystkich rozmiarach, od kilkucentymetrowych miniatur po duże, metrowe drzewka.

Gwiazda betlejemska zwana też "Gwiazdą Azteków" jest bohaterką jednej z najpopularniejszych legend z dawnych czasów. Podobno była ulubionym kwiatem Montezumy, władcy Azteków. Wierzył on, że czerwony kolor na górnych liściach pochodził od kropli krwi bogini Azteków, która zmarła ze złamanym sercem. Legenda ta dotarła aż do Europy, gdzie najprawdopodobniej była inspiracją dla swojej francuskiej nazwy, Étoile d'Amour - Gwiazda Miłości.

Poinsecje są niekwestionowanymi gwiazdami wśród zimowych roślin. Dzięki barwnym, okazałym liściom idealnie nadają się do tworzenia bukietów ślubnych, dekoracji stołów, ozdób krzeseł czy upiększenia ślubnego tortu.

W ostatnich miesiącach roku poinsecja jest najczęściej kupowaną kwitnącą rośliną domową. Jej kolorowe przylistki ułożone w kształt gwiazdy sprawiają, że jest jedną z najpopularniejszych dekoracji w okresie Bożego Narodzenia, a także idealnym pomysłem na prezent.

święta bożego narodzenia, wydatki na prezenty, wydatki na wieczerzę wigilijną

Dwa razy więcej wydamy na prezenty niż na wieczerzę wigilijną

W tym roku na prezenty Polacy wydadzą ponad dwa razy więcej niż na tradycyjną świąteczną wieczerzę - wynika z szacunków Open Finance. Wigilia dla 10-osobowej rodziny ma kosztować 1082 zł, czyli więcej niż przed rokiem. Z szacunków...
Aby zachowała swój urok na długi czas trzeba ją odpowiednio pielęgnować. Te ciepłolubne rośliny nie znoszą podmuchów wiatru ani temperatur poniżej 15 stopni Celsjusza.

Nawet krótka ekspozycja na zimno bez odpowiedniego zabezpieczenia wystarczy, aby poinsecja odniosła trwałe uszkodzenia.

Konsekwencje niewłaściwego przechowywania są często widoczne dopiero po kilku dniach, gdy poinsecja nagle zaczyna gubić liście. W tym przypadku szanse na przywrócenie jej blasku są niewielkie, a jedyne co pozostaje to zakup nowej rośliny.

Równie ważne jest właściwe podlewanie. Gwiazdy betlejemskiej nigdy nie powinno się podlewać zbyt obficie, ani narażać na przesuszenia.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu