Gross odwołany za problemy z systemem informatycznym

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-11-2015,12:50 Aktualizacja: 27-11-2015,13:28
A A A

Andrzej Gross został odwołany z funkcji prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z powodu nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemu informatycznego - poinformował resort rolnictwa.

O problemach z systemem informatycznym do obsługi płatności bezpośrednich w 2015 r. mówił Gross w środę podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa. Podkreślał, że nowy system jest zdecydowanie bardziej skomplikowany niż w poprzednich latach. Od tego roku w ramach dopłat bezpośrednich pojawiły się nowe rodzaje płatności, m.in. dopłata za tzw. zazielenienie czy obszary ekologiczne.

daniel obajtek, andrzej gross, krzysztof jurgiel, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Daniel Obajtek szefem ARiMR zamiast Andrzeja Grossa

Na wniosek Krzysztof Jurgiela, ministra rolnictwa i rozwoju wsi premier Beata Szydło powierzyła 27 listopada Danielowi Obajtkowi pełnienie obowiązków Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do czasu powołania szefa ARiMR....

Gross zapewniał, że wypłaty dopłat bezpośrednich rozpoczną się od 1 grudnia, choć ARiMR ma kłopoty z budową systemu informatycznego. - Mogę powiedzieć z całą stanowczością, że system biorąc pod uwagę jego dynamikę, może naliczać i generować listy, zlecić płatności, po to, by od początku grudnia rozpocząć proces wypłat - mówił.

Dodał, że o problemach z systemem zostało poinformowane ministerstwo rolnictwa. Takie pismo dostał kilka dni temu Krzysztof Jurgiel, nowy szef resortu.  

Był już szef agencji tłumaczył ponadto, że termin wdrożenia I etapu systemu określony został na 18 listopada. Na początku października firma zajmująca się budową systemu informatycznego (ASSECO - PAP) wskazała, że nie przygotuje systemu na czas, tłumacząc się jego skomplikowaniem.

Agencja nie przyjęła tej informacji, żądając wywiązania się z powierzonego zadania. Gross dodał, że wykonawca nie uniknie kar, które wynoszą 20 proc. od wartości poszczególnych elementów. Obecny system, tworzony na potrzeby nowej Wspólnej polityki rolnej będzie kosztował 44 mln zł, podczas gdy system budowany w 2003 r. - ok. 200 mln zł.

Firma przedstawiła harmonogram prac, z którego wynikało, że pierwszy etap systemu obejmujący kontrolę administracyjną i naliczanie płatności bez sankcji będzie gotowy na 7 grudnia.

- W ostatni wtorek firma jednak dostarczyła system, który jest obecnie wdrażany w agencji - wyjaśniał Gross na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa, dodając, że dopłaty bezpośrednie są dla agencji priorytetem.

Obecny na posiedzeniu komisji Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa potwierdził, że dopłaty ruszą 1 grudnia, ale będą "okrojone". Dostaną je w pierwszej kolejności rolnicy posiadający gospodarstwa do 7 hektarów, bez dodatkowych dopłat wynikających z nowego systemu. Dodał, że przeprowadzenie w agencji audytu wewnętrznego zostało zlecone przez ministra Jurgiela.  

"Na wniosek ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela premier Beata Szydło powierzyła w piątek Danielowi Obajtkowi pełnienie obowiązków prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do czasu powołania prezesa ARiMR" - poinformował w piątek resort rolnictwa na swojej stronie internetowej.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu