Greenpeace: ruszyła trzecia akcja "Adoptuj pszczołę"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-09-2015,9:55 Aktualizacja: 09-09-2015,10:35
A A A

W środę wystartowała trzecia edycja społecznej akcji ekologów z Greenpeace "Adoptuj pszczołę". Celem tegorocznej akcji będzie przeprowadzenie spisu pszczół i dzikich owadów zapylających.

Spis ten to projekt badawczy wykorzystujący mechanizmy nauki obywatelskiej. "Każdy uczestnik akcji będzie mógł dołączyć do zespołu naukowego i wspólnie z ekspertami badać pszczoły. Dzięki Wielkiemu Spisowi możliwe będzie sprawdzenie liczebności i występowania różnych gatunków pszczół, a także zbadanie, jaki jest ich stan. Badania pozwolą określić, co im szczególnie szkodzi i jakie warunki są dla nich najbardziej odpowiednie, by mogły bezpiecznie żyć i pracować" - informuje Greenpeace.  

barcie_pszczoly_podlaskie

Leśnicy zadbali o pszczoły

Leśnicy z jednostek podległych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Białymstoku z powodzeniem przygotowali barcie. Wydrążone w pniach drzew komory w większości zostały zasiedlone przez pszczoły. – W Nadleśnictwie Supraśl,...

Katarzyna Jagiełlo, koordynatorka akcji oceniła, że dzięki zaangażowaniu tysięcy osób z całej Polski pszczołom w naszym kraju żyje się lepiej. - Oczywiście nadal jest bardzo dużo do zrobienia i musimy dalej działać na rzecz pszczół. Aby robić to skutecznie, niezbędne są badania naukowe, które pozwolą precyzyjniej ustalić, z jakimi problemami borykają się w Polsce pszczoły miodne i dziko żyjące. Na wiele pytań odpowiemy właśnie dzięki "Wielkiemu Spisowi Zapylaczy" - powiedziała.

Badania w ramach spisu będą prowadzić Maciej Ziemiański z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr Anna i dr Lech Krzysztofiakowie związani z Wigierskim Parkiem Narodowym, założyciele Stowarzyszenia Człowiek i Przyroda.

Pierwsze stanowisko badawcze powstało w ogrodzie Królowej Bony na terenie Jazdowa w Warszawie. Aby wziąć udział w akcji, należy wejść na stronę www.adoptujpszczole.pl i wirtualnie adoptować dowolną liczbę pszczół.

Dzięki pierwszej edycji kampanii udało się zebrać fundusze na budowę 100 hoteli dla pszczół samotnic i dzikich owadów zapylających, które stanęły w 16 miastach Polski.

W drugiej; Greenpeace zebrał blisko 150 tys. zł na odbudowę pszczelej populacji w Przyczynie Dolnej (woj. lubuskie) i działania związane z ochroną owadów zapylających, między innymi nasadzenia drzew i krzewów miododajnych, szkolenia dla rolników.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu