Gospodarstwa rolne mają prawo do ochrony przed wzrostem cen prądu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Łukasz Pawłowski PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
01-08-2019,13:40 Aktualizacja: 01-08-2019,18:41
A A A

Niezależnie od typu działalności gospodarczej, również gospodarstwom przysługuje skorzystanie z mechanizmu osłonowego, zabezpieczającego przed podwyżką cen energii elektrycznej - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Sejm znowelizował w środę ustawę o cenach prądu; termin składania sprzedawcom energii oświadczeń wydłużono do 13 sierpnia. Teraz nowela jest w Senacie.

Ceny prądu poszybują w górę. Ostatnie godziny na złożenie oświadczenia

Rolnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą, np. agroturystyczną tylko do północy mogą składać w spółkach energetycznych odpowiednie oświadczenie, które pozwala uniknąć kilkudziesięcioprocentowych podwyżek cen prądu...
- Dziękuje panu ministrowi (energii Krzysztofowi - PAP) Tchórzewskiemu za akceptację naszych ustaleń, że rolnicy, którzy zajmują się w szczególności tą większą produkcją rolniczą, że również są traktowani tak jak inne podmioty gospodarcze, które mają klasyfikację na firmy mikro, małe, średnie i duże - dodał Ardanowski.

Minister rolnictwa podkreślił, że większe wyspecjalizowane gospodarstwa potrzebują dużych ilości energii, a obecnie trudno sobie wyobrazić obsługę dużych stad bydła czy też chlewni bez dostępu do energii elektrycznej.

- Uważamy, że nie może być żadnej (...) dyskryminacji. Trzeba traktować przedsiębiorców rolne dokładnie tak samo, jak tych którzy działają w innych obszarach gospodarki. Dlatego zachęcam, żeby w tym wydłużonym terminie najbliższych dwóch tygodni również rolnicy więksi kwalifikujący się do kategorii mikro i małych przedsiębiorstw, (...) żeby z tej pomocy skorzystali. Ona jest ważna, bo przecież musimy dbać o koszty w rolnictwie. Od tych kosztów zależy również nasza konkurencyjność - zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski mówił podczas czwartkowej konferencji, że jeśli ktoś złożył oświadczenie po terminie, to te oświadczania będą ważne.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement