Gospodarstwa jak przedsiębiorstwa. Rolnicy dobrze radzą sobie z finansami

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
28-03-2019,13:10 Aktualizacja: 28-03-2019,13:22
A A A

93,4 proc. rolników interesuje się finansami swojego gospodarstwa. 58 proc. gospodarzy w ogóle nie zalega z rachunkami, a 22 proc. z nich zdarza się to sporadycznie.

Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Martin&Jacob na zlecenie Banku BGŻ BNP Paribas. - Odsetek rolników spóźniających się z płatnościami za rachunki na poziomie 20 proc. jest naprawdę niski. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że jesteśmy po trzecim z rzędu gorszym roku w branży - ocenia Maciej Piskorski, dyrektor Departamentu Produktów Agro w Banku BGŻ BNP Paribas.

pomoc dla zadłużonych gospodarstw, długi rolników, kredyty dla rolników, krir, kowr, arimr

Gdzie ta pomoc dla zadłużonych gospodarstw? KRIR interweniuje

Hucznie ogłaszana ustawa o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne póki co nie działa w praktyce. Niektóre formy pomocy nie są bowiem dostępne dla mających kłopoty rolników. Dużo...

Istotne decyzje finansowe rolnicy konsultują przede wszystkim z rodziną (61,8 proc.). Punktem odniesienia są dla nich także opinie innych gospodarzy, z którymi zapoznają się na forach internetowych (39,8 proc.). 15,2 proc. właścicieli gospodarstw konsultuje decyzje finansowe z doradcą bankowym i finansowym.

Rolnicy coraz chętniej korzystają też z szybkich i bezosobowych narzędzi, takich jak aplikacje internetowe do porównywania ofert banków (29 proc.).

Z badań wynika, że gospodarze dobrze orientują się w podstawowych, ale istotnych zagadnieniach finansowych wskazując np. na różnicę pomiędzy umową kontraktacji a umową sprzedaży (74 proc.).

Częściej natomiast mylą się w ocenie parametrów kredytu - około połowa błędnie uważa, że bank ma obowiązek podania RRSO kredytu przeznaczonego na środki produkcji, czy też w obliczeniach odsetek z lokaty terminowej (82 proc.).

dochody rolników, susza rolnicza, produkcja rolna, koniunktura w rolnictwie, Maciej Piskorski

Tylko co trzeci gospodarz zarobił. To nie był dobry rok dla rolnictwa

Zdaniem blisko połowy polskich rolników, miniony rok był gorszy od 2017 pod względem warunków produkcji. Gospodarze narzekają na niższe plony i wysokie koszty prowadzenia działalności. W 2018 roku udało się zarobić raptem 29,9 proc....

Może to wynikać z faktu, iż w przypadku mniejszych gospodarstw granica pomiędzy wydatkami na gospodarstwo domowe a rolne, jest bardzo płynna. Aż 93,4 proc. rolników interesuje się finansami gospodarstwa.

- Polscy rolnicy posiadają świadomość finansową. Najczęściej, bo w około 44 proc. przypadków, analizują sytuację finansową gospodarstwa podczas przygotowywania planów inwestycyjnych oraz rocznego budżetu. Wysoki poziom zainteresowania finansami nie może dziwić. Rolnicy są przedsiębiorcami prawdopodobnie w dużo większym stopniu niż jakakolwiek inna grupa zawodowa - mówi Piskorski.

Sposób zarządzania finansami gospodarstwa uzależniony jest od profilu produkcji. Roczny budżet opracowują najczęściej gospodarstwa o mieszanym (53,1 proc.) i roślinnym (47,4 proc.) profilu produkcji, a stosunkowo rzadko gospodarstwa mleczne (14,4 proc.).

- Wynika to oczywiście z charakteru produkcji. Gospodarstwa mleczne pracują w regularnych cyklach dostaw surowca, za które otrzymują systematyczne płatności. W przypadku produkcji roślinnej, bądź mieszanej zysk jest nie tylko odłożony w czasie, ale i obarczony większą niepewnością. Wymaga to dokładnego planowania - wyjaśnia na koniec ekspert Banku BGŻ BNP Paribas.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement