Giną na drogach, bo nie mają ze sobą elementów odblaskowych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
13-06-2017,12:50 Aktualizacja: 13-06-2017,12:50
A A A

Chociaż prawo nakazuje pieszym poruszającym się po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, posiadanie odblasku w sposób widoczny dla kierujących, nadal wiele osób nie stosuje się do tego przepisu.

Za brak elementu odblaskowego grozi mandat, jednak często konsekwencje są znacznie bardziej poważne - co roku kilkudziesięciu pieszych ginie, a kilkuset kolejnych odnosi ciężkie obrażenia.

Właśnie dlatego funkcjonariusze w całym kraju systematycznie organizują akcje prewencyjne. Ostatnia odbyła się w miniony piątek na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Sokółce (woj. podlaskie).

policja, zanieczyszczanie jezdni, ciągnik, mandat, prace polowe

Za to rolnik może dostać mandat w wysokości 1500 zł

Nie ma wyjątków dla producentów rolnych jeśli chodzi o zakaz zanieczyszczania dróg publicznych - ocenili prawnicy. Niedawno pisaliśmy o zdarzeniu, które miało miejsce w miejscowości Zielona (powiat przasnyski, woj....
Policjanci sprawdzali, czy piesi wywiązują się z obowiązku używania elementów odblaskowych. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są grupą szczególnie narażoną na uczestnictwo w zdarzeniu drogowym.

W ramach tych działań mundurowi ujawnili 20 naruszeń przepisów ruchu drogowego: 8 popełnionych przez pieszych i 12 popełnionych przez kierujących pojazdami.

Prawo o ruchu drogowym nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych na wszystkich, niezależnie od wieku, którzy poruszają się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym - przypomina Komenda Główna Policji.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców - wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

[WIDEO] Wielu tragedii można byłoby uniknąć, gdyby kierowca zauważył pieszego idącego drogąWarto podkreślić, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Uwaga! Pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych tylko jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE