Giganci wykorzystywali przewagę? UOKiK finiszuje ze "śledztwem"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
09-07-2020,13:50 Aktualizacja: 09-07-2020,13:54
A A A

Na finiszu jest postępowanie wyjaśniające dotyczące praktyk związanych z wykorzystywaniem przewagi kontraktowej przez blisko 100 gigantów z branży rolno-spożywczej - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Chodzi o sieci handlowe oraz największych producentów w branżach mięsnej, mleczarskiej, przetwórstwa owoców, warzyw, zbóż i roślin oleistych.

Jan Krzysztof Ardanowski, protesty rolników, organizacje rolnicze, jacek sasin

Ardanowski: rolnicy nie mogą być najsłabszym ogniwem w łańcuchu

- Takie spotkanie jak to mogą usprawnić proces konsultowania się z rolnikami, aby ich postulaty były sprawnie przekazywanie do rządu - powiedział podczas środowego spotkania z rolnikami minister Jan Krzysztof Ardanowski. Na spotkanie z ministrem do...

Opisywane szeroko "śledztwo" prowadzone przez UOKiK ma dać odpowiedź na pytanie, czy branżowi giganci wykorzystywali w czasie epidemii swoją przewagę negocjacyjną wobec kontrahentów, w tym rolników indywidualnych i czy po prostu płacili im na czas.

Zgodnie z przepisami maksymalny czas na uregulowanie zobowiązania nie powinien być co do zasady dłuższy niż 60 dni od dostawy towaru lub doręczenia faktury. A jeżeli w umowie przewidziano krótszy czas na dokonanie zapłaty, to jest on wiążący.

A teraz UOKiK ogłosił, że postępowanie wyjaśniające dotyczące praktyk związanych z wykorzystywaniem przewagi kontraktowej przez blisko 100 największych podmiotów z branży rolno-spożywczej zmierza do końca.

"Jednym z badanych wątków są również nadmierne opóźnienia w płatnościach. Postępowania zostały wszczęte przed możliwym podjęciem działań w oparciu o przepisy antyzatorowe, wymagające uprzednio dostarczenia danych przez Krajową Administrację Skarbową. Warto wspomnieć, że w ciągu kilku dni od podjęcia interwencji przez prezesa UOKiK do rolników i dostawców trafiło ok. 400 mln zł przeterminowanych należności" - poinformował Urząd.

Warto dodać, że w czerwcu UOKiK wszczął postępowania w sprawie zatorów płatniczych względem 51 dużych przedsiębiorców, co ma poprawić płynność finansową polskich przedsiębiorców, szczególnie mikro, małych i średnich. Wśród wytypowanych do postępowań podmiotów są duże firmy działające na terenie Polski - m.in. producenci słodyczy.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj