Fundusz sprawdza samorządy. Czy dobrze wydawały pieniądze na oświetlenie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-06-2015,8:45 Aktualizacja: 02-06-2015,9:15
A A A

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzi kontrole w samorządach, które uzyskały dofinasowanie na budowę energooszczędnego oświetlenia ulic.

Magdalena Składkowska, rzeczniczka funduszu wyjaśniła, że po sygnałach docierających do resortu środowiska o ewentualnych nieprawidłowościach przy wydawaniu pieniędzy na budowę lub wymianę oświetlenia ulicznego na energooszczędne, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej postanowił wszcząć 5 doraźnych kontroli.

Poinformowała, że jedna już się zakończyła, a kontrolerzy nie znaleźli nieprawidłowości. Skłodowska potwierdziła doniesienia radia Zet, że jedna z kontroli prowadzona jest w Krakowie.

W ramach programu SOWA dotyczącego modernizacji oświetlenia realizowanych jest 31 przedsięwzięć w całym kraju. Finansowanie dla tych projektów wynosi 120 mln zł.

Rzeczniczka wyjaśniła, że w ramach SOWY można było uzyskać dotacje i pożyczki pozwalające zmodernizować oświetlenie uliczne, zamontować urządzenia do inteligentnego sterowania oświetleniem czy sterowalnych układów redukcji mocy oraz stabilizacji napięcia.

Dorota Zawadzka-Stępniak, zastępca prezes NFOŚiGW zwraca uwagę, że w umowach o dofinansowanie są zapisy o możliwych kontrolach pod kątem stosowania Prawa zamówień publicznych. - To w gestii beneficjenta leży zorganizowanie przetargów zgodnie z wymogami Prawa zamówień publicznych - zaznaczyła.

Wiceprezes przypomniała też, że rozwiązanie umowy o dofinansowaniu może nastąpić tylko w przypadku wykrycia rażących naruszeń jej zapisów.

Rzeczniczka poinformowała ponadto, że NFOŚiGW ponownie analizuje audyty składane wraz z wnioskami o dofinansowanie z programu SOWA. Mają się one zakończyć w połowie czerwca.

Poleć
Udostępnij