Fotowoltaika coraz częściej kusi przestępców

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
15-01-2018,9:45 Aktualizacja: 15-01-2018,13:44
A A A

W jednym miejscu miały być elementy systemów fotowoltaicznych, a ich nie było. W innej lokalizacji takowe znaleziono, choć akurat tam nie powinny się znaleźć. Ta gałąź OZE coraz częściej wykorzystywana jest przez amatorów lewego zarobku.

Nielegalny interes przerwali ostatnio pracownicy Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego (KAS) w Olsztynie. Mundurowi ustalili, że 18 firm (3 z siedzibą na Słowacji i w Czechach) oficjalnie zajmowało się handlem panelami fotowoltaicznymi. Istotną rolę w tym "konsorcjum" odgrywało przedsiębiorstwo z siedzibą we wschodniej części Warmii i Mazur.  

panele fotowoltaiczne, wyłudzenia vat, podatek vat, cbśp, policja, lublin

Wyłudzali miliony na fikcyjnym obrocie panelami fotowoltaicznymi

Policjanci CBŚP z Lublina przy współpracy tamtejszego Urzędu Kontroli Skarbowej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą trudniącą się wyłudzeniami podatku VAT na wielką skalę. Zatrzymano trzynaście osób, zabezpieczono broń oraz panele...

"W wyniku szeregu kontroli okazało się, że w rzeczywistości przedmiotem obrotu były zwykle drewniane palety z nieokreśloną zawartością, które dla zmylenia były ofoliowane. Pakunki miały udawać zapakowane panele i uwiarygadniać transakcje" - podaje KAS. Według funkcjonariuszy, fikcyjne towary krążyły w zamkniętym łańcuchu transakcji, w którym brakowało ostatecznego odbiorcy.

"Faktury sprzedaży dotyczyły tych samych towarów, w tych samych ilościach, a transport odbywał się wielokrotnie z polskiego magazynu do magazynu w Czechach i z powrotem. Dla uwiarygodnienia transakcji podmioty przelewały na rachunki bankowe stawki wskazane na fakturach. Łącznie obrócono kwotą ponad 83 mln zł" - precyzuje olsztyński urząd.

Po podliczeniu okazało się, że przez ten nielegalny proceder Skarb Państwa mógł stracić ponad 18 mln zł. Żeby odzyskać pieniądze - na podstawie decyzji prokuratora - Warmińsko-Mazurski Urząd Celno-Skarbowy zabezpieczył majątek firm, w tym m.in. nieruchomości. W sumie wydane decyzje zabezpieczające opiewają na ponad 20 mln zł. W sprawie prowadzone jest dalsze śledztwo.

nielegalny handel cytrynami, cytrusy, cytryny, kalisz, stare babice, paserstwo

Oszuści zamówili ładunek cytryn na firmę. Owoce przejęła policja

20 ton cytryn o rynkowej wartości 91 tys. złotych nie trafiło w niepowołane ręce dzięki skutecznej akcji stróżów prawa z Wielkopolski i Mazowsza. Póki co zatrzymano jedną osobę - obywatela Łotwy. Spore zaskoczenie spotkało na...

Natomiast funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Zielonej Górze-Babimoście zlikwidowali niedawno paserski magazyn, w którym przechowywane był skradzione w Europie Zachodniej inwertery fotogalwaniczne - główny element systemów solarnych.

W pomieszczeniach gospodarczych w jednej z miejscowości powiatu zielonogórskiego mundurowi ujawnili w sumie 21 takich urządzeń o łącznej wartości prawie 200 tysięcy zł.

"Ustalono też, że osoba, która je dostarczyła, miała już wcześniej postawione zarzuty za udział w kradzieżach paneli słonecznych oraz oprzyrządowania służącego do ich obsługi na terenie Europy Zachodniej" - poinformowali pogranicznicy, którzy prowadzą dalsze czynności w sprawie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement