Firmy nie chcą ubezpieczać upraw. System do poprawki?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-08-2018,8:10 Aktualizacja: 21-08-2018,8:17
A A A

- Firmy ubezpieczeniowe nie chcą ubezpieczać upraw rolnych, trzeba znaleźć inne rozwiązanie - przekonuje Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Nie wyklucza zmian w systemie ubezpieczeń.

- W Polsce system ubezpieczeń od wielu lat jest niesprawny, firmy nie chcą ubezpieczać rolników - mówił szef resortu rolnictwa w Polsat News. Jak ocenił, firmy ubezpieczeniowe boją się "jak ognia" ubezpieczeń rolnych, uznając, że można na tym stracić.

sadownictwo, susza, sad, ubezpieczenia,

Ubezpieczenia od suszy na korzystniejszych warunkach

Rozpoczęły się konsultacje społeczne dot. projektu zmiany ustawy o ubezpieczeniach rolnych. Zaproponowano w nim możliwość ubezpieczenia od suszy na korzystniejszych dla rolnika warunkach przy zachowaniu dopłaty z budżetu państwa. Projekt...

Dodał, że rząd PiS przeznaczył kilkaset milionów złotych na dopłaty do składek płaconych przez rolników, ale to nie przynosi efektów, trzeba więc przemyśleć system ubezpieczeń.

Zdaniem ministra trzeba będzie utworzyć państwowe towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych, choć - przyznał - nie będzie to proste do wprowadzenia.

Albo - jak dodał - specjalny system ubezpieczeń, który funkcjonuje tylko w nielicznych krajach na świecie, np. w Holandii czy w Stanach Zjednoczonych.

Chodzi o ubezpieczenie od zmniejszenia dochodów rolniczych.

Według niego jest to skomplikowany mechanizm, ale sprawia, że jeżeli, z powodów niezawinionych przez rolnika, jego dochody spadają - w stosunku do średniej z ostatnich trzech lub pięciu lat - wtedy firma ubezpieczeniowa, działająca za zasadach wzajemności członkowskiej, może pomóc gospodarzowi w "przetrwaniu" do lepszych czasów.

ubezpieczenie upraw, dopłata do składek ubezpieczenia, grad, wiosenne przymrozki, andrzej janc, concordia ubezpieczenia

Ubezpiecz uprawy tak, by dwa razy nie stracić

Trwają ostatnie prace polowe związane z zasiewem kukurydzy. Trud pracy rolnika może być zniweczony przez niekorzystne warunki atmosferyczne. Rozpoczyna się bowiem sezon silnych burz, którym może towarzyszyć grad. Coraz więcej rolników...

Obecnie w konsultacjach społecznych jest projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach rolnych. Zaproponowano w nim możliwość ubezpieczenia od suszy na korzystniejszych dla rolnika warunkach, przy zachowaniu dopłaty z budżetu państwa. Projektowane przepisy - w ocenie resortu rolnictwa - mają zwiększyć zainteresowanie rolników ubezpieczeniami.

Krajowe przepisy zobowiązują rolnika do ubezpieczenia co najmniej połowy powierzchni swoich upraw, na które otrzymuje dopłaty bezpośrednie.

W Polsce jest ponad 14 mln hektarów gruntów ornych, w 2017 r. ochroną ubezpieczeniową objęto tylko 3,3 mln ha upraw rolnych.

W tegorocznym budżecie na wydatki na ubezpieczenia rolne przewidziano ok. 850 mln zł, w 2019 r. na ten cel powinna być przeznaczona porównywalna kwota.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj