Europejskie Forum Rolnicze odbędzie się w marcu przyszłego roku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Wojciech Huk PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
29-11-2023,8:55 Aktualizacja: 29-11-2023,8:57
A A A

W marcu przyszłego roku odbędzie się w G2A Arenie w podrzeszowskiej Jasionce - Europejskie Forum Rolnicze (EFR). Głównymi tematami VI edycji tego wydarzenia będą m.in. wpływ konfliktu w Ukrainie na europejskie i światowe rynki rolno-spożywcze oraz sztuczna inteligencja i jej rola w rolnictwie.

Jak poinformował we wtorek prezes fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej (EFRWP), organizatora EFR, Krzysztof Podhajski, w wydarzeniu uczestniczyć będą m.in. przedstawiciele rolników oraz reprezentanci związków branżowych. „Ponadto uczestniczyć w nim będą wybitni eksperci, autorytety ze świata nauki, przedstawiciele biznesu, a także kluczowi decydenci z polskiej i międzynarodowej sceny politycznej” – dodał.

ekspert, rynek rolny, gospodarstwa, rolnicy, rolnictwo, konsolidacja, efektywność, produkcja

Ekspert: duża nieefektywność polskiego sektora rolnego. Musimy przyspieszyć proces konsolidacji

Musimy przyspieszyć proces konsolidacyjny w polskim rolnictwie – ocenił w rozmowie z PAP ekonomista Credit Agricole Jakub Olipra. Dodał, że 10 proc. największych gospodarstw odpowiada za połowę produkcji rolnej w Polsce, co wskazuje...

Forum potrwa dwa dni, od 20 do 21 marca przyszłego roku, w tym czasie odbędzie się wiele debat i paneli dyskusyjnych.

20 lat polskiego rolnictwa w UE

Jak podkreślił Podhajski, forum odbywa się na Podkarpaciu nieprzypadkowo, region ma bowiem strategiczne znaczenie z powodu bliskości z Ukrainą.

W nadchodzącej edycji obszary tematyczne zostały przygotowane w nawiązaniu do aktualnej sytuacji geopolitycznej, klimatycznej i gospodarczej, które, jak zaznaczają organizatorzy, będą kształtować najbliższą przyszłość rolników w Polsce, w Unii Europejskiej i na świecie.

Jednym z kluczowych punktów debaty będzie ocena 20-letniego okresu polskiego rolnictwa w Unii Europejskiej. Eksperci zastanowią się też nad perspektywami i kierunkami rozwoju tego sektora.

Forum będzie również miejscem dyskusji na temat aktualnej sytuacji w Ukrainie i wpływu konfliktu z Rosją na europejskie i światowe rynki rolno-spożywcze. W programie przewidziane są także panele poświęcone innowacjom w rolnictwie oraz wpływowi sztucznej inteligencji na jego rozwój. Eksperckie rozmowy obejmą również tematy związane z rolnictwem węglowym i regeneratywnym.

Nie zabraknie także analizy kwestii związanych ze zmianami klimatycznymi i rozwojem odnawialnych źródeł energii. Nowością w programie będzie specjalny blok poświęcony zrównoważonemu rozwojowi i wpływowi kryteriów ESG na sektor rolno-spożywczy.

zppm, mleczarze, produkcja mleka, przetwórstwo mleka, gospodarstwa, dobrostan zwierząt, zielony ład, od pola do stołu

Mleczarze: branża wymaga transformacji w kierunku bardziej zrównoważonej produkcji

Branża mleczarska potrzebuje zmian, by sprostać nowym wymogom KE dotyczących ochrony klimatu. Będą one polegały m.in. na zwiększeniu dobrostanu hodowli bydła czy wykorzystywaniu do produkcji odnawialnych źródeł energii - wskazuje Związek...

Innowacje, technologie, rozwój

„Przygotowując się do szóstej edycji forum, kładziemy nacisk na różnorodność tematyczną, od refleksji nad dwudziestoletnim dorobkiem polskiego rolnictwa w Unii Europejskiej, po analizę wpływu światowych wydarzeń, takich jak konflikt w Ukrainie, na rolnictwo i rynki rolno-spożywcze” – zaznaczył Podhajski. Dodał, że forum ma być miejscem, gdzie eksperci dyskutują o innowacjach w rolnictwie, rozwijających się technologiach, a także zrównoważonym rozwoju.

Idea Europejskiego Forum Rolniczego zakorzeniona jest w historii corocznych spotkań przyjaciół i współpracowników w rocznicę śmierci, pochodzącego z Podkarpacia, b. wicemarszałka Senatu Józefa Ślisza, jednego z twórców rolniczej Solidarności. Ślisz został pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian politycznych w Polsce.

Według organizatorów w forum udział weźmie ok. 3 tys. uczestników.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu