Europejski Zielony Ład niesie wiele zagrożeń

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-01-2022,10:00 Aktualizacja: 19-01-2022,10:04
A A A

Wpływ Europejskiego Zielonego Ładu na rolnictwo był tematem posiedzenia połączonych prezydenckich Rad do spraw Rolnictwa i Środowiska, które odbyło się w Belwederze.

Jan Krzysztof Ardanowski, szef pierwszej Rady relacjonował, że uczestnicy posiedzenia wysłuchali referatów dotyczących różnych aspektów potencjalnego wpływu Europejskiego Zielonego Ładu na polskie rolnictwo.

Zielony Ład, Instytut Gospodarki Rolnej, Szczepan Wójcik, bezpieczeństwo żywnościowe

IGR: Bruksela głucha na głos rolników w sprawie Zielonego Ładu

Jeżeli Zielony Ład w rolnictwie zostanie wprowadzony w zapowiedzianym przez UE kształcie, to zapłacą za niego nie tylko rolnicy, ale i konsumenci - uważa Instytut Gospodarki Rolnej. Ocenia, że KE nie chce słuchać argumentów europejskich...

- Analiza wskazuje, że zalecenia, które są w strategii "Od pola do stołu" - jednej z dwóch strategii Zielonego Ładu w rolnictwie - czyli ograniczenie nawożenia mineralnego, radykalne ograniczenie ochrony roślin, odłogowanie części użytków rolnych i obligatoryjne przesunięcie części używanych rolniczo gruntów do certyfikowanego rolnictwa ekologicznego - spowoduje w sposób nieuchronny zmniejszenie produkcji żywności w Polsce - powiedział.

Według byłego ministra rolnictwa przy tych ograniczeniach spadnie nie tylko produkcja żywności, zostanie zagrożone bezpieczeństwo żywnościowe, ale również bezpieczeństwo żywności, bo np. zredukowanie dużej ilości środków ochrony roślin sprawi, że jakość tej żywności i jej bezpieczeństwo będzie mniejsze.

Polityk wskazał, że konsekwencje Zielonego Ładu dla rynku żywności będą oczywiste i będzie to drożyzna, ale jednocześnie presja na import żywności z innych obszarów świata, innych kontynentów, gdzie normy europejskie nie są przestrzegane.

Martin Ziaja, PFHBiPM,  produkcja mleka, hodowla zwierząt, Europejski Zielony Ład

Europejski Zielony Ład budzi niepokój producentów mleka

Europa chce być neutralna dla klimatu do 2050 roku, a to oznacza poważne zmiany dla rolników. Zielona transformacja wymaga bowiem wprowadzenia daleko idących zmian w produkcji rolno-spożywczej, zwłaszcza zwierzęcej. Hodowcy bydła i...

- Nikt nie kwestionuje potrzeby ochrony przyrody, ochrony środowiska, ale odpowiedzialność nakazuje również brać pod uwagę drugi aspekt - bezpieczeństwo nie tylko przyrody, ale żywnościowe, ekonomiczne rolników, rozwój gospodarczy poszczególnych krajów. Jedną z konkluzji jest również to, że Rady i eksperci chcą uzbroić również pana prezydenta, rząd w argumenty, które przez władze Polski powinny być podniesione na poziomie europejskim, międzynarodowym, które prezentowałyby polskie rozwiązania i były zbieżne również z polską racją stanu - oświadczył Ardanowski.

Jak dodał, polska racja stanu nie kwestionuje sensu Zielonego Ładu, ale mówi, że jego wprowadzenie w takiej formie, wersji, jaką zakłada KE, dla Polski będzie bardzo dokuczliwe z wielką szkodą.

Paweł Sałek, szef Rady ds. środowiska relacjonował, że dyskusja dotyczyła również wpływu Zielonego Ładu i pakietu "Fit for 55" na chów zwierząt.

- Można postawić pytanie, czy obowiązek redukcji emisji gazów cieplarnianych w sektorze rolnictwa będzie dotyczył zmniejszenia pogłowia zwierząt hodowlanych w Polsce? Bo w zasadzie możemy powiedzieć, że być może to się do tego sprowadzi, że będziemy zmuszeni, by liczba krów mlecznych czy trzody chlewnej była zmniejszona. To bardzo niebezpieczne z punktu widzenia funkcjonowania rolnictwa - powiedział doradca prezydenta.

Ogłoszony przez Komisję Europejską w grudniu 2019 r. pakiet Europejski Zielony Ład to projekt unijnej strategii, która ma doprowadzić UE do neutralności klimatycznej w 2050 r. Zakłada m.in., że w UE do 2030 r. 25 proc. areału będzie pod uprawami ekologicznymi.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement