Energia odnawialna. SYSTEM pomoże w planowaniu?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
16-04-2015,13:20 Aktualizacja: 16-04-2015,13:45
A A A

Projekt SYSTEM, czyli Systematyczne Zarządzanie Transformacją Energetyczną, być może będzie wdrażany przez samorząd województwa mazowieckiego. Miałby pomagać w planowaniu wykorzystania energii odnawialnej w tym regionie.

Władze województwa przekonywał do tego prof. Reza Abhari, dyrektor instytucji wdrażającej SYSTEM – Laboratorium Konwersji Energii ETH Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Zurychu. Podkreślał, że projekt SYSTEM to rozwiązanie, które pozwala lokalizować potencjalne, opłacalne miejsca wykorzystania odnawialnych źródeł energii. A ich wykorzystanie to nie tylko większa oszczędność, ale przede wszystkim ochrona środowiska.

– Gminy coraz chętniej korzystają z alternatywnych źródeł energii. Przykładem są montowane na dachach domów i instytucji publicznych instalacje solarne lub fotowoltaiczne, a także coraz częściej stawiane elektrownie wiatrowe. Do podjęcia decyzji o tym, jaki system sprawdzi się w konkretnej gminie, potrzebne jest takie narzędzie jak SYSTEM, które mogłoby pomóc w planowaniu energetyki – opisuje Katarzyna Mańska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

SYSTEM w ciągu 10 lat został w dużym stopniu dopracowany. Jak przyznawał prof. Abhari, są jednak luki, które trzeba wypełnić, m.in. dane GIS (System Informacji Geograficznej). Docelowo platforma powinna zawierać cztery moduły – danych (zebrane informacje), modeli (informacje połączone w związki), scenariuszy (badania wybiegające w przyszłość) i interesariuszy (moduł dla konkretnej grupy odbiorców, np. inwestorów).

Nie ma jeszcze co do jego wykorzystania konkretnych decyzji. Marszałek Mazowsza Adam Struzik poinformował, że województwo wciąż analizuje możliwość realizacji tego projektu. Zaplanowano w związku z tym kolejne spotkanie robocze.

Z kolei Bartosz Dubiński, prezes Mazowieckiej Agencji Energetycznej jest przekonany, że system będzie przydatnym narzędziem w codziennej pracy samorządu, nie tylko na poziomie województwa, gdzie mógłby być instrumentem standaryzującym rozwiązania dotyczące energetyki, ale przede wszystkim w terenie.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE