Enej i Sławomir wystąpią podczas dożynek

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
12-09-2018,16:55 Aktualizacja: 12-09-2018,17:20
A A A

Samorząd województwa mazowieckiego zaprasza na Dożynki Województwa Mazowieckiego, Diecezji Płockiej i Powiatu Sierpeckiego, które odbędą się w najbliższą niedzielę, 16 września w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Organizatorzy przekonują, że nie może być lepszego miejsca na taką imprezę niż skansen sierpeckiego muzeum.

"Wśród dawnych chat i pól, na których trawa koszona jest kosą, a ziemia obrabiana pługiem  - gdzie wszystko jest zachowane w takim kształcie, jak jeszcze było przed kilkoma wiekami - obchody dożynkowe nabiorą wyjątkowo tradycyjnego wymiaru" - podkreśla biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

dożynki prezydenckie w Spale, Spała, dożynki, Andrzej Duda, dożynki prezydenckie 2018

Dożynki Prezydenckie w Spale odbędą się 16 września

Kancelaria Prezydenta RP oficjalnie poinformowała o zaplanowanych na niedzielę, 16 września dożynkach, które zorganizuje głowa państwa. Jak co roku spotkanie z rolnikami odbędzie się w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego (woj....
- Święto plonów to ważny dzień dla każdego gospodarza. Jest zwieńczeniem jego całorocznego trudu i pracy. To nie tylko święto dziękczynienia, lecz również okazja do refleksji nad rytmem naszego życia - mówi marszałek Adam Struzik.

- Ten rok nie należał do łatwych, myślę tu o suszy, skutkach ASF czy niskich cenach owoców i warzyw. Dlatego tym bardziej powinniśmy podziękować rolnikom za wytrwałość i ciężką pracę, dzięki której na naszych stołach goszczą owoce tego trudu - dodaje.

Najważniejszym punktem dożynek będzie barwny korowód z wieńcami dożynkowymi, któremu w tym roku towarzyszyć będzie muzyka młodzieżowej orkiestry dętej z Sierpca, uroczysta msza święta oraz ceremoniał dzielenia się dożynkowym chlebem.

Na odwiedzających skansen w Sierpcu będą czekać pokazy wyplatania wieńców dożynkowych, warsztaty tradycyjnego rękodzieła artystycznego, a także kiermasz produktów regionalnych i rękodzieła ludowego.

susza rolnicza, straty w uprawach z powodu suszy,jan krzysztof ardanowski, pomoc rządowa, szacowanie strat

Susza nie odpuszcza, plony będą znacznie niższe

Na terenie Polski trwa susza rolnicza, co spowoduje spadek tegorocznych plonów co najmniej o 20 procent - poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. "W jedenastym okresie raportowania tj. od 1 lipca do 31 sierpnia 2018...
Tego dnia będzie się również można przyjrzeć inscenizacjom tradycyjnych wiejskich prac i codziennych zajęć na wsi z wykorzystaniem dawnych sprzętów i narzędzi gospodarskich.

Uczestnicy dożynek będą mogli również obejrzeć dwie wystawy - "Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych" (prezentowana w  dworach oraz 10 zagrodach chłopskich z przełomu XIX/XX w.) oraz "Maszyny i narzędzia rolnicze w zbiorach Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu".

Pobyt w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu będą umilać koncerty zespołów folklorystycznych z różnych części Mazowsza - Zespołu Tańca Ludowego Masovia z Płocka oraz Zespołu Ludowego Marysieńki Stare Szpaki i Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej - reprezentujące ziemię siedlecką. Zespół Śpiewaczy Bieniędzice do Sierpca przyjedzie z Radomszczyzny, a Kurpiowski Zespół Pod Borem z Zawad spod Ostrołęki.

Gwiazdami wieczoru będą zespół Enej i Sławomir.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj