Emerytura już w wieku 55 lat

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Grzegorz Dyjak, Krzysztof Markowski PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
02-01-2018,12:25 Aktualizacja: 02-01-2018,15:13
A A A

1 stycznia celnicy zostali włączeni do systemu emerytur mundurowych. Oznacza to, że będą mogli przechodzić na emeryturę w wieku 55 lat, a ich świadczenia będą wypłacane z budżetu państwa, a nie z ZUS.

Dotychczas celnicy byli objęci powszechnym systemem i nabywali uprawnienia emerytalne w wieku 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

W poniedziałek weszła w życie nowelizacja ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy i ich rodzin.

Zmiany to konsekwencja wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który w marcu 2015 roku za dyskryminujące uznał zróżnicowanie sytuacji prawnej funkcjonariuszy Służby Celnej względem innych służb mundurowych.

emerytury rolnicze, świadczenia, krus, ustawa emerytalna, prawo do wcześniejszej emerytury

Koniec przywilejów dla rolników. Od 1 stycznia zmiany w emeryturach

Od 1 stycznia 2018 roku większość z rolników nie będzie już mogła przechodzić na wcześniejsze emerytury z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Zgodnie z aktualnymi przepisami z tego prawa mogą mogą skorzystać rolnicy, którzy...
TK wskazał, że celnicy mają węższe uprawnienia emerytalne niż pogranicznicy mimo wielu cech wspólnych tych służb. Chodzi m.in. o pełną dyspozycyjność oraz wykonywanie zadań w nielimitowanym czasie pracy i w trudnych warunkach.

Zgodnie z nowymi przepisami funkcjonariusze Służby Celnej oraz Służby Celno-Skarbowej będą mogli przechodzić na emeryturę po ukończeniu 55 lat. Dodatkowym warunkiem jest co najmniej 5-letnia służba przy wykonywaniu zadań o charakterze "policyjnym" bądź 5 lat służby w Służbie Celno-Skarbowej.

Prawo do emerytur mundurowych przysługuje żołnierzom zawodowym oraz funkcjonariuszom 10 formacji mundurowych - policji, ABW, AW, SKW, SWW, CBA, SG, BOR, PSP i SW.

wiek emerytalny kobiet i mężczyzn, emerytury, świadczenia, reforma emerytalna, zus

ZUS wydał niemal wszystkie emerytalne decyzje

ZUS zdecydował już o wypłacie dla 310,5 tys. osób emerytur wynikających z przepisów obniżających wiek emerytalny. Do 15 grudnia zakład wydał decyzje dla 379,2 tys. osób. To 92,5 proc. z 410 tys., które do końca roku mogą...
Emerytury mundurowe stanowią odrębny system, tzw. zaopatrzeniowy, i są wypłacane z budżetu państwa. Wysokość świadczenia jest obliczana na podstawie średniej pensji z 10 wybranych kolejnych lat służby oraz dodatków i nagród rocznych. Po 25 latach służby emerytura wynosi 60 proc. podstawy jej wymiaru i za każdy rok rośnie o 3 proc. Maksymalna emerytura może wynieść 75 proc. pensji.

Od marca 2017 r. na podstawie specjalnej ustawy działa Krajowa Administracja Skarbowa. Powstała w wyniku konsolidacji Służby Celnej, administracji podatkowej i kontroli skarbowej.

W 2016 roku średnie miesięczne wynagrodzenie w Służbie Celnej, która zatrudniała ponad 14 tys. osób, wynosiło ok. 3500 zł netto.

Poleć
Udostępnij