Emerytura bez przekazywania gospodarstwa. Nowe prawo już od lipca?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
15-01-2022,10:00 Aktualizacja: 14-01-2022,12:17
A A A

Według Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa wraz z drugim półroczem br. mają wejść w życie oczekiwane i postulowane od lat przez środowisko rolnicze przepisy o przechodzeniu na emeryturę.

Polityk był gościem "Salonu Politycznego" w Programie 3. Polskiego Radia. Jak zaznaczał, jeśli chodzi o emerytury rolnicze bez konieczności przekazywania gospodarstw, ustawa jest opracowana w ministerstwie. Najpierw są przewidziane konsultacje wewnętrzne, a potem zewnętrzne.

emerytury i renty rolników, KRUS, świadczenia, Polski Ład

KRUS: niemal wszystkie emerytury i renty rolnicze w Polskim Ładzie są wyższe

Emerytury i renty oraz rodzicielskie świadczenia uzupełniające ustalone na od ok. 484 zł do 2500 zł miesięcznie (stanowiące ok. 98 proc. wszystkich takich  świadczeń) KRUS wypłaca w wyniku zmian podatkowych od 1 stycznia w kwocie wyższej niż w...

Dopracowany projekt ma trafi w pierwszym kwartale do Sejmu. 

- Mam nadzieje, że zdołamy przebudować system informatyczny KRUS do nowego systemu emerytalnego. Szacuję, że od lipca rozwiązanie powinno wejść w życie - stwierdził Kowalczyk.

Zapewnił, że ma pozwolić rolnikom, którzy osiągną wiek emerytalny, na pobieranie emerytur bez konieczności przekazywania gospodarstw.

- Bez konieczności zaprzestania pracy na roli - doprecyzował szef resortu.

W ramach programu Polski Ład ministerstwo pracuje też m.in. nad wsparciem przetwórstwa, kwestią walki z suszą czy płatnościami bezpośrednimi.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj